Mynář a Ovčáček prý zostuzují prezidenta. Proto by měli mít nižší plat

Trest pro zaměstnance KPR?

Mynář a Ovčáček prý zostuzují prezidenta. Proto by měli mít nižší platNOVÉ
Jiří Ovčáček. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Opozici dochází trpělivost s mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem nebo kancléřem Vratislavem Mynářem. Podřízení prezidenta podle ní neodvádí profesionální práci a zostuzují republiku i instituci prezidenta. Navrhla proto, aby ve státním rozpočtu pro rok 2017 došlo ke snížení objemu peněz na platy zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky.

Na středeční schůzi rozpočtového výboru, který se zabýval vládním návrhem rozpočtu pro rok 2017, vystoupila se svými pozměňovacími návrhy poslankyně a členka výboru Věra Kovářová (TOP a Starostové). Ta požadovala, aby v návrhu na rozpočet došlo v kolonce ‚Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech‘ ke snížení o 10 %, tedy o téměř 5,5 milionu korun. Poslankyně současně zdůraznila, že by tím ale nedošlo ke změně platu prezidenta.

Kovářová svůj návrh odůvodnila tím, že Kancelář prezidenta republiky dlouhodobě neodvádí profesionální práci a zostuzuje Česko a instituci prezidenta doma i v zahraničí. „Ať už se jedná o lživá vyjádření hradního tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka, neschopnost hlavního protokoláře Jindřicha Forejta zajistit včasný příjezd na státní pohřeb do Bratislavy, nebo fakt, že hradní kancléř Vratislav Mynář funguje už několik let bez bezpečnostní prověrky,“ uvedla ve své řeči poslankyně.

Čtěte také: Ovčáček přinesl „důkaz”. Prezidentské letadlo čekalo čtyři minuty

V reakci na události poslední doby zmínila Kovářová také kauzu s americkým velvyslancem Andrew Shapirem, kterého prezident Zeman mylně nařkl, že se jako téměř jediný z velvyslanců neúčastnil oslavy státního svátku na Pražském hradě 28. října. V neposlední řadě poslankyně hovořila o středečním článku serveru Aktuálně.cz, v němž si nejmenovaní příslušníci Hradní stráže stěžovali na kancléře Mynáře a jeho nesmyslné příkazy. Píše se v něm třeba, že stráž musí Mynářovi salutovat nebo že kancléř nechává na noc zavírat východní bránu Hradu, protože vedle ní se svojí rodinou bydlí.

Kovářová proto apelovala na členy rozpočtového výboru, aby její návrhy odsouhlasili, čímž by podle ní vyslali Hradu jasný signál, že „trpělivosti v Poslanecké sněmovně začíná přetékat“. „Právě prezident je zodpovědný za své spolupracovníky. Pokud ale bude ve svém okolí tolerovat takové osoby, pak by je daňoví poplatníci neměli dotovat,“ dodala poslankyně.

Třebaže předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) dal Kovářové za pravdu, že v některých případech došlo ze strany zaměstnanců Hradu k ostudným věcem, situace by se podle něj neměla řešit takto plošně. „Prezident má přece možnost řešit to personálně. Své zaměstnance může potrestat sám,“ řekl k tomu.

Ani jeden z pozměňovacích návrhů Kovářové nakonec sněmovním rozpočtovým výborem neprošel. Sama poslankyně byla jedinou z přítomných, kdo pro ně hlasoval. Zbytek se zdržel, nebo hlasoval proti.

Čtěte také:

Mynář: ‚Ovčáček mluví Zemanovými ústy. Ten mu ještě nic nevytýkal‘

Prověrku nemám, přiznal Mynář. Zeman mu slíbil důstojné místo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články