Německý rapper uřezává hlavy: Alláh vyčistil moji mysl
Ve službách Islámského státu
Deso Dogg. Původně bouřlivý německý rapper a nevlastní syn důstojníka americké armády. Dnes účastník poprav Islámského státu. Nespravedlnost světa, o které nejdříve zpíval, vzal do svých rukou. Na videích teď oslavuje Alláha a mává setnutou hlavou nepřítele islámu. Americké úřady ho označily za globálního teroristu. Kdo je „černý anděl“, který láká k islámským radikálům mladé Němce?
„Účastnil se nejzávažnějších zločinů Islámského státu. Nyní zajišťuje nábor mladých bojovníků z Německa. Přísahal věrnost vůdci syrských radikálů. Teď si říká Abu Talha al-Almani,“ uvádí americké Ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení, v němž původem německého rappera označuje za nebezpečného globálního teroristu. Oficiální vyjádření, kterým byl zběhlému Evropanovi zmrazen veškerý dostupný majetek, vydaly americké úřady v polovině února.
Neúspěšný rapper z Německa
Denis Cuspert známý spíše pod uměleckou přezdívkou Deso Dogg se narodil roku 1979 v Berlíně německé matce a otci, který pocházel z Ghany. Ten ale rodinu opustil, když byl Cuspert ještě dítě. Matka se později znovu vdala za afroamerického důstojníka americké armády. Za svého otce ho ale Denis nikdy nepřijal. Naopak, rodinné spory a pouliční problémy ho inspirovaly k hudební tvorbě. Do střetu se zákonem se dostal už v dětství, do vězení musel několikrát.
„Vítejte v mém světě plném nenávisti a krve. Můj život je nepořádek, každý den je zkouška. Došla trpělivost, je to samej stres. K čertu s tímhle státem. Jsem hovno v tomhle světě, kde se všechno točí jen kolem peněz. Jsem Deso Dogg, ‚Černý anděl‘, vítejte v mém světě!,“ zpíval dnes obávaný terorista ve videoklipu před osmi lety.
Hudební kariéru zahájil v roce 1995. V drsných videoklipech propagoval hlavně násilí.
V roce 2002 začal působit na německé rappové scéně pod pseudonymem Deso Dogg. Nepatřil ale mezi úspěšné a respektované rappery. Svůj hudební vrchol prožil v roce 2005, když se podílel na evropské tour amerického rappera DMX. Nakonec byl ale v jejím průběhu vyhozen kvůli psychickým problémům a možnému návratu do vězení. Vydal celkem pouze tři alba, poslední v roce 2009.
Z rappera islámským řezníkem
Konec jeho hudební kariéry je spojen s rokem 2010, kdy přežil těžkou autonehodu. Poté se Cuspert stal členem radikální islamistické skupiny Die Wahre Religion (Pravé náboženství) a přijal jméno Abou Maleeq. Velký vliv na něj měl i jeho blízký přítel Pierre Vogel, bývalý profesionální boxer, dnes německý islámský duchovní, kterého řada médií označuje za radikálního islamistu.
Do problémů se Cuspert dostal ještě v Německu, když na serveru Youtube pod svým novým jménem zveřejnil video s nelegálně drženou zbraní. Místo vězení ale dostal pokutu ve výši 1800 eur. Otevřeně pak prezentoval radikální islamistické názory, a protože v Německu nenašel dostatečné pochopení, odešel o rok později do Egypta.
Do světa džihádu německého rappera pravděpodobně uvedl Rakušan Muhammad Mahmúd, člen egyptské buňky teroristické skupiny Al-Káida. V roce 2013 začal Cuspert bojovat proti režimu syrského prezidenta Bašára al-Asada. Jako džihádistický bojovník v Sýrii přijal nové jméno Abu Talha Al-Almani.
„Má hudba byla jen vymývání mozků. Ale světlo Alláhovo vyčistilo moji mysl i srdce.“
Cuspert se objevuje v řadě propagandistických videí a rozhovorů, kde vyzývá mladé Evropany, aby bojovali za Alláha. Jsou plná obdivu k vůdcům extrémistů Usámu bin Ládinovi a Mohamadu Omarovi. Podle Amerických úřadů dokonce na jednom z nich držel useknutou lidskou hlavu a vyhrožoval všem nepřátelům islámu.
„Ve skutečnosti má hudba byla jen vymývání mozků. Vymývání mozků, které znečišťuje mysl. Ale světlo Alláhovo moji mysl vyčistilo a stejně tak i srdce,“ říká terorista na videu v rozhovoru s německým novinářem. „Svým starým kolegům z ulice bych rád vzkázal, že jsem s nimi přece mluvil. A některým z nich jsem věnoval korán. Tak ať se probudí, podívají se na své rodiny a děti a přemýšlí o smrti. Ať bojují za Alláha.“
Čtěte také: Islamisté v Libyi podřízli přes dvacet egyptských křesťanů
Spojení s radikály
V září 2013 byl Cuspert údajně zraněn při leteckém útoku v syrské občanské válce. Spekulace o jeho smrti se v médiích objevily již několikrát, pokaždé se ale ukázaly jako mylné. Deso Dogg i nadále publikoval videa na serveru YouTube a on-line zprávy v němčině o svých aktivitách. Nadále obhajoval aktivní účast na džihádu a vyzýval k uzákonění práva šaría.
Videa s celebritami, které propagují džihád, jsou jednou z účinných zbraní Islámského státu. Slouží hlavně k náboru mladých příznivců „svaté války“ v Evropě i Severní Americe. Stejně jako Cuspert pracuje pro ‚slávu islámu‘ i londýnský rapper L Jinny, vlastním jménem Abdel-Majed Abdel Bary. Na informaci upozornil Security magazín už loni v listopadu.
„Mám krev na rukou, ale nejde nic změnit. I když je můj život požehnaný, stále nemohu nalézt klid.“
Původem Egypťan, který vyrostl v Londýně, je podezříván z toho, že na videu nožem uřízl hlavu americkému novináři Jamesi Foleymu.
Čtěte také: Islamisté uřízli hlavu americkému novináři
Abdel Bary se v Sýrii objevil v roce 2013. Jeho otec byl údajně ve spojení s Usama bin Ládinem. Velká Británie ho v roce 2012 vydala do USA, kde byl obviněn z organizování bombových útoků na americké ambasády v roce 1998.
V témže roce odvysílala BBC jeho rappování, kde zpíval o drsném dospívání v britském exilu. Odkazoval na užívání drog, násilí a ohrožení deportací celé jeho rodiny do Egypta. „Je těžké budovat si budoucnost s poškozenou minulostí, ale pořád zkouším získat požehnání a děkuji Alláhovi. Snažím se změnit svou cestu, ale mám krev na rukou, a nemohu nic změnit. I když je můj život požehnaný, stále nemohu nalézt klid,“ objevilo se v jeho textu.