1 Případ vyšetřuje policie

Dítě zemřelo při domácím porodu, žena je ve vážném stavu

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Jihomoravští policisté vyšetřují od čtvrtka případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu doma. Řekl to mluvčí policie Bohumil Malášek. Rodička je ve vážném stavu, uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Podle Unie porodních asistentek šlo o překotný porod doma.

„Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ uvedl Malášek. Podrobnější informace policejní mluvčí zatím neuvedl.

„Žena, která plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, začala mít ve čtvrtek nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ uvedla výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Doplnila, že porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla během porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. „Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ uvedla Hájková Klíčová.

Kropáčková na webu záchranářů uvedla, že při příjezdu záchranné služby už bylo dítě porozené, avšak ve velmi vážném stavu, který vyústil až v zástavu oběhu. „Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou záchranné služby nepodařilo zvrátit,“ uvedla Kropáčková.

Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem včetně pediatrického specialisty. Záchranáři matku ve velmi vážném stavu převezli do nemocnice.

„Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnout velmi tragicky, a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné je doma zvládnout,“ uvedla Kropáčková.

Podle Unie porodních asistentek je v České republice ročně kolem 700 domácích porodů, vedle plánovaných také porody překotné, kdy to žena do porodnice nestihne, nebo tzv. asociální, kdy žena těhotenství tajila či nemá zdravotní pojištění.

Plánovaně se doma narodí kolem 30 dětí ročně, úmrtnost je vysoká

Porodů, které proběhnou doma plánovaně, je ročně pouze několik desítek. Podle statistických údajů, které poskytl redakci Echo24 Jiří Tráva z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, jejich počet každým rokem stoupá. 

Doma se pod dohledem lékaře nebo porodní asistentky narodilo v roce 2015 celkem 33 dětí a z toho jeden novorozenec zemřel. Rok před tím to bylo 24 dětí, z nichž nezemřelo žádné. Rok 2013 přinesl 16 novorozenců a opět bez jediného úmrtí. V roce 2012 se doma plánovaně narodily 4 děti a zemřelo jedno z nich. Procentuálně se tedy jedná o značně vysokou úmrtnost.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Máte dvě a více dětí? Sociální odvody rodičů mají klesnout až na nulu

 

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.