Těhotenství zmenšuje části mozku a po porodu zanechává „trvalé stopy“
TĚHOTENSTVÍ A MOZEK
Těhotenství může způsobit, že se více než 80 procent šedé kůry mozkové zmenší a po porodu zanechá „trvalé stopy“. Zjistil to tým vědců z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. Podle jedné z autorek studie při těhotenství dochází k podobným změnám, jakou lidský mozek prochází během puberty. Tyto změny zřejmě mohou navždy mozek změnit.
Studie sleduje, jak se mění struktura mozku během těhotenství, a využívá snímky mozku jedné ženy pořízené před těhotenstvím, během něj a těsně po něm. Po těhotenství se sledované matce vrátila část šedé kůry, která zahrnuje jak buněčná těla neuronů, tak spoje mezi nimi. Zdá se však, že mnoho z nich zmizelo nadobro. Studie ukázala průměrný pokles objemu šedé hmoty o 4 % v postižených oblastech.
Podle neuroložky Emily Jacobsové tento pokles připomíná zmenšení objemu šedé hmoty během puberty, kdy mozek odstraňuje přebytečnou tkáň pro zlepšení efektivity. Podobné změny mohou probíhat i během těhotenství, což podle Jacobsové není důvodem k obavám, protože tyto úpravy mohou představovat jemné vyladění nervových obvodů.
Naopak bílá hmota, která slouží jako izolace pro přenos nervových signálů, se během prvního a druhého trimestru zvětšila, což zlepšovalo její funkčnost. Liz Chrastilová, hlavní spoluautorka studie, uvedla, že bílá hmota se během těhotenství stala robustnější, ale před porodem se vrátila do svého původního stavu.
Ačkoli studie zkoumala pouze jednu osobu, její výsledky jsou v souladu s většími výzkumy, které se zabývaly prvorodičkami a jejich mozkovými změnami během těhotenství. Odborníci se shodují, že tyto změny mohou být reprezentativní pro širší populaci a mohou poskytnout cenné informace o vlivu těhotenství na mozek a o rozdílech v případě těhotenských komplikací.