Nebojte se změn, vyzval papež Kubánce
Desetitisíce lidí přivítaly za doprovodu karibských rytmů papeže Františka na jihovýchodě Kuby v zemědělské provincii, ve které se narodili předáci kubánského režimu – bratři Fidel a Raúl Castrovi. Papež sloužil mši na hlavním náměstí třetího největšího kubánského města Holguín, kde nabádal Kubánce, aby se nebáli změnit své životy. Ke kýženým společenským změnám ale podle kubánské opozice nedochází, neboť kvůli papežově návštěvě byly podobně jako při jiných významných událostech v minulosti zatčeny desítky lidí.
Papež přijel do Holguínu na výročí dne, kdy před 62 lety jako sedmnáctiletý dostal vnuknutí, že se stane řeholníkem. Tento den slaví katolíci rovněž svátek svatého Matouše, který se podle katolické tradice stal evangelistou z výběrčího daní. „Myslíte, že se z výběrčího daní může stát služebník (boží)? Myslíte, že se ze zrádce může stát přítel?“ zněla papežova slova k nadšenému davu, který přesvědčoval, že se lidé mohou změnit. Právě Františkova diplomatická aktivita přispěla loni k zásadní změně vztahů Kuby a Spojených států, která je vnímána jako jeden z motivů jeho návštěvy v obou zemích během jedné cesty.
Město Holguín patří k nejstarším centrům katolické víry na ostrově. Je známé pět metrů vysokým křížem, který byl v roce 1790 vztyčen na jednom z jeho vrchů. Stejnojmenná provincie je také místem, kde se v roce 1492 vylodil římskokatolický mořeplavec Kryštof Kolumbus. Ve zdejší zátoce se také prý v roce 1612 zjevila Panna Maria Milosrdná z Cobre, která se stala katolickou patronkou Kuby.
Papež sloužil svou první mši na Kubě v neděli za účasti asi 200 tisíc osob na havanském náměstí Revoluce, tedy na místě, které je obvykle místem masových režimních manifestací. Setkal se také se zakladatelem a dlouhodobým vůdcem komunistického režimu na Kubě Fidelem Castrem a poté i s jeho mladším bratrem, nynějším prezidentem Raúlem. Ten byl podle agentury Reuters i na dnešní bohoslužbě.
Podle komentátorů setkání se slavnými bratry-revolucionáři naznačuje, že 78letý papež nehodlá na Kubě přistoupit k žádné konfrontaci s komunistickým režimem. V programu Františkovy třídenní návštěvy podle agentury AP chybí jakýkoli náznak setkání s opozicí a s kýmkoli z disidentů, kteří protestují proti porušování lidských práv a kritizují církev za to, že je ignoruje a že spolupracuje s komunistickým režimem.
Opoziční organizace Dámy v bílém podle agentury AP uvedla, že se nedělní havanské mše chtělo zúčastnit 24 jejích členek, 22 z nich to však úřady nepovolily. Dalších až 60 disidentů prý bylo zadrženo proto, aby nemohlo dát najevo své názory nebo se zúčastnit mše. Podobně to vypadalo při návštěvách předchozích dvou papežů, což podle představitelů opozice svědčí o tom, že k žádným změnám směrem k demokracii na Kubě nedochází.
Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi reagoval slovy, že papež neví, zda a proč někteří pozvaní lidé na mši nedorazili; Vatikán prý nehodlá vznášet žádný protest.