Česko - Finsko 5:3

Jágr rozhodl. Češi jsou v semifinále, v sobotu je čeká KanadaAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: wikipedia.org
1

Hokejové mistrovství světa vstupuje do rozhodující fáze. Národní hokejový tým vyhrál první vyřazovací zápas letošního šampionátu. V boji o postup do semifinále v pražské O2 aréně porazil Finsko 5:3. Po dvou gólech dali Kovář a Jágr, který byl vyhlášen českým hráčem utkání. V poslední minutě pak Sobotka trefil prázdnou finskou branku. Podařilo se tak prolomit prokletí z více než deset let starého domácího mistrovství.

V  roce 2004  český tým s přehledem dominoval v základní skupině, vypadl ale nešťastně už ve čtvrtfinále na nájezdy se Spojenými státy. Ve čtvrtek večer však čeští hráči složili reparát. Ve čtvrtfinále porazili Finsko 5:3 a v sobotním semifinále je čeká Kanada.

Zápas rozhodl svým druhým gólem v zápase v 56. minutě Jaromír Jágr. Dvakrát se mezi střelce zapsal i Jan Kovář. O poslední gól se při power play soupeře postaral Vladimír Sobotka.

Velká taktická bitva

Klíčový duel turnaje o postup do bojů o medaile byl na začátku velkou taktickou bitvou. Oba celky se soustředily na pozornou obranu a brankáři Pavelec a Rinne moc práce neměli.

Bezbrankový stav se změnil v 9. minutě, kdy se mezi betony finského gólmana trefil po Eratově přihrávce Jan Kovář. Ještě v první třetině se ale Seveřanům podařilo vyrovnat. Kontiolovu střelu nešťastně zblokoval Čáslava přímo k Ruutuovi, jenž překonal Pavelce.

Ve 24. minutě se hostům podařilo utkání otočit. Lepistö vystřelil, český gólman vyrazil puk k Jokinenovi a finský kapitán pohotově dorazil.

Český tým ale inkasovaná branka nepoznamenala, dál byl střelecky aktivnější a podařilo se mu získat vedení zpět. S pokusem Novotného si ještě Rinne poradil, ale Jágr jej ve 34. minutě v přesilové hře již překonal. Pátým gólem na MS oslavil svůj 150. reprezentační start.

Na ledě se začalo více jiskřit a výsledkem byla další početní výhoda, tentokrát čtyři na tři, ve které se pohotovou dorážkou podruhé v zápase prosadil Kovář.

V 56. minutě vzal osud duelu do svých rukou Jágr, který objel branku a překonal Rinneho počtvrté. Těsnou výhru výběr kouče Růžičky ubránil i při závěrečné power play Finů. Navíc Sobotka přidal pátý český gól.

Bookmakeři mírně favorizovali Finy

Finský tým o sobě zatím na šampionátu dával vědět zejména skvělou defenzivou. Jejich obraně kraloval gólman Pekka Rinne, který svému týmu zatím přispěl k nejmenšímu počtu obdržených gólů na letošním mistrovství – Finsko jich dostalo celkem pouze devět a Rinne třikrát vychytal nulu. Není to ale pouze obrana, i útoky má skandinávský tým zákeřné, což také přispělo k celkové druhé příčce ostravské skupiny a pouze jediné prohře po základní hrací době 1:5 s USA.

„Máme Finům co vracet,“ řekl před zápasem asistent trenéra růžičky Ondřej Weissmann v souvislosti s prohraným semifinále z minulého roku.

Zápas podle fotografie mluvčího Jiřího Ovčáčka sledoval i prezident.

Obtížnosti duelu si byli vědomi i bookmakeři, kteří vypsali na oba týmy téměř shodné kurzy okolo 2.7 na vítězství v základní době respektive okolo 1.9 na celkového vítěze zápasu včetně prodloužení. Nepatrně sázkové kanceláře favorizovali Finy, kterým vypsali o několik málo desetin nižší kurzy než českému výběru.