Ministr dopravy Ťok plní odkaz Aleše Řebíčka
Co se děje v rezortu dopravy?
Ministr dopravy Dan Ťok si nemůže přát lepšího poradce než svého předchůdce Aleše Řebíčka a lepšího náměstka než Jiřího Hodače, který byl Řebíčkovou pravou rukou. Ťok Řebíčka ani Hodače neoslovil, přesto jeho přežití na ministerském postu záleží na tom, jestli se mu podaří uskutečnit plány, které po sobě Řebíček zanechal.
Vláda slíbila mohutné investice do dálnic a od svého již druhého ministra dopravy čeká jednoznačný pokrok. Dosavadní bilance je totiž tragická. Loni byly uvedeny do provozu jenom dva nové úseky silnic první třídy o celkové délce 10 kilometrů. První spojil Chrastavu s Hrádkem v Libereckém kraji, druhý zkrátil cestu z Mohelnice do Zábřeha na Olomoucku.
Celkový výsledek se rovná katastrofě, protože dostavba páteřní sítě dálnic se během prvních dvou let Sobotkovy vlády nepohne ani o kilometr. Mezi stavbami, které jsou uloženy k ledu, se najde především severní a východní část pražského okruhu, spojení s Rakouskem přes Brno i České Budějovice a také alternativa k dálnici D1 – rychlostní silnice R35 z Hradce Králové do Olomouce.
Ťok má jedinou možnost, jak zajistit, aby se aspoň něco dostavělo v druhé polovině volebního období. Musí vsadit na projekty, které stihl ještě před svým odchodem v lednu 2009 vysoutěžit Aleš Řebíček a které další ministři zastavili z obavy, že o jejich zadávání rozhodovala korupce a kartelové dohody. Nechtěli se do podezřelých obchodů namočit, současný šéf dopravy však nemá jinou šanci.
Celý text Petra Holuba si přečtete v nejnovějším vydání Týdeníku ECHO. Předplatit si ho můžete zde.
Co také najdete v prvním čísle Týdeníku Echo roku 2015?
Putinovo Rusko kolabuje. Jak na hospodářský pád zareaguje Putin i Rusové, ptá se analytička Lenka Zlámalová.
Daniel Kaiser se věnuje recenzi polských knih o Walesovi a jeho spolupráci s tajnou policií. Do čísla přispěl i rozhovorem s polským disidentem Janem Rokitou, kterého respekují oba postsolidaritní tábory.
Lenka Zlámalová se věnuje nové dělicí linii mezi západní demokracií a východní oligarchií.
S bývalým ústavním soudcem Vojenem Güttlerem hovořil David Macháček o právu na spravedlnost i o tom, jak mnoho chybí na školách výuka moderních dějin.
O složitému sporu Česka s Norskem o ukradené děti píše Vladimír Ševela.
Tématem Salonu Lukáše Novosada je tentokrát obraz českých Romů v médiích.
Nejsilnější filmové otázky roku 2014 jsou pak tématem pro Ondřeje Štindla.
Toto a mnoho dalšího čtení na vás čeká v 1. čísle Týdeníku ECHO roku 2015, které si můžete koupit od pátečního rána v papírové podobě na těchto prodejních místech.
Dále si časopis můžete předplatit, anebo si ho přečíst v elektronické verzi.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.