Zahraničí nás odepíše, je to šílená reality show, říká Ženíšek

Únik informací

Zahraničí nás odepíše, je to šílená reality show, říká ŽeníšekROZHOVOR 2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Dohody se mají dodržovat, i když jsou nevýhodné. V důsledku propuštění Libanonce Alího Fajáda ztratíme v zahraničí důvěryhodnost a můžeme se do budoucna rozloučit s tím, že by s námi ostatní státy sdílely citlivé informace. Slovo ‚tajné‘ získává nový rozměr, je šílené řešit podrobnosti únosů na veřejnosti, premiér by měl vyvodit patřičné důsledky, řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Poslanec a jeho straničtí kolegové vyzvali prezidenta Miloše Zemana k abdikaci poté, co hlava státu podle ČTK potvrdila výši výkupného zaplaceného za dvě unesené Češky v Pákistánu. Ženíšek totiž prý nevěří, že by prezident čerpal informace z „veřejných zdrojů“.

Zveřejněním podrobností o unesených dívkách i pětici Čechů v Libanonu, které se v posledním týdnu stalo předmětem ostrých sporů a kritiky vlády, se bude v pátek zabývat Sněmovna na mimořádném zasedání. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by na ní měl z podnětu pravicových opozičních stran TOP 09 a ODS za zavřenými dveřmi informovat poslance o „bezprecedentním úniku informací z Bezpečnostní rady státu“. Úřad vlády, pod který orgán spadá, rozeslal podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, aby možný únik prošetřily. 

O čem myslíte, že bude premiér Bohuslav Sobotka v pátek na mimořádném jednání Sněmovny konkrétně mluvit?

Myslím, že můžeme očekávat ohrazení proti tomu, že se jeho ministři vyjadřovali každý jinak například k propuštění Alího Fajáda. Také čekám, že potvrdí již avizovanou zprávu, že Národní bezpečnostní úřad bude úniky z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva vyšetřovat.

Zároveň očekávám, že premiér využije toho, že jednání bude neveřejné a vysvětlí, jak to bylo s naším vyjednáváním s USA, zdali volal svému protějšku a vysvětlil mu to. Budu také očekávat vysvětlení toho, jak hodlá minimalizovat škody, které vláda způsobila a jak si představuje koordinaci tajných služeb, která je v jeho kompetenci. 

Co považujete v souvislosti s únikem informací za největší průšvih?

Nejvíce mi vadí to, že vůbec takové informace unikly. Nejenže to poškodí naši vládu v rámci její důvěryhodnosti, ale daleko nebezpečnější je to, že ostatní zpravodajské služby nebudou chtít s námi sdílet informace, protože pro ně nebudeme důvěryhodní. Ale to je teď problém premiéra. Jak zdroje uvádí, takto citlivou věc řešil úzký okruh lidí v rámci Bezpečnostní rady státu.

Dochází tedy k tomu, že někdo prostě vynáší vysoce kvalifikované informace. Proto tu teď máme informace o přesných postupech ve vyjednávání, únosy řešíme veřejně a máme bohužel nulový respekt k tomu, jakou práci vykonávají naše zpravodajské služby. Slovo ‚tajné‘ zde očividně dostává jiný rozměr. Tohle je šílené a ohrožuje to naši bezpečnost. A to je podle mě špatně. 

Takže ohrozíme naše postavení v mezinárodním prostoru tím, že přestaneme být důvěryhodní?

Ano, to je bohužel přesně ten vývoj, který podle mě nastane. 

Jaké důsledky by měl pan premiér z této situace vyvodit? 

Pokud jde o úniky informací, mělo by se prošetřit to, odkud ten únik přišel, protože ve svém důsledku naplňuje trestný čin obecného ohrožení tím, že nepřímo vyzývá teroristy k dalším únosům občanů ČR. Pokud jde o Fajáda, měl by si pan premiér uvědomit, jakou cenu mají vztahy s našimi spojenci, protože dohody se mají dodržovat, a to i v okamžiku, kdy se stanou nevýhodnými. Spolupráce v trestních věcech funguje na základě dlouhodobé důvěry a ta byla podlomena. 

Jaké trestní postihy hrozí za únik utajovaných informací ze strany veřejně činných osob? 

Podle toho, za jaký trestní čin budou tyto úniky označeny. V případě obecného ohrožení je to podle stupně ohrožení (sazba za trestní čin podle paragrafů 272 a 273 trestního zákoníku se pohybuje od jednoho roku odnětí svobody až po výjimečný trest – pozn. red.).

Částka 145 milionů korun, kterou zaplatil podle týdeníku Respekt český stát únoscům za propuštění Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, je spekulace, nebo únik utajovaných informací?

Zdá se, že je to skutečně z utajovaných informací, o to je tím věc vážnější. Účelovost v tom nevidím, články v Respektu byly kritické vůči zpravodajským službám. Bylo na premiérovi, aby to vyvrátil. Místo toho jsme svědky reality show, ve které hrají hlavní roli úniky tajných informací.

Česká veřejnost zná hodnotu svých životů. Jaký to pro ni může mít dopad? 

Znamená to, že teď každý únosce ví, o kolik si má naší vládě říct. 

Nestane se z toho nebezpečný precedens? 

Ano, to bohužel stane. Nebezpečí únosů českých občanů v rizikových oblastech se tímto bohužel zvětšilo.

Možnými úniky se zabývá mimo jiné Národní bezpečnostní úřad, jak může postupovat? 

NBÚ má pro takovéto případy svoji metodiku. Na šetření by se rovněž měly podílet orgány činné v trestním řízení. 

V posledním týdnu se na veřejnost dostaly hned dvě utajované skutečnosti: 

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nejdříve v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil, že česká vláda vyměnila pětici Čechů unesených na libanonském území nedaleko syrských hranic loni v červenci za Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání usilovaly Spojené státy. 

O několik dní později přinesl týdeník Respekt informaci ohledně výše výkupného, které zaplatila vláda za Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou unesených v březnu 2013 v Pákistánu. Za obě dívky stát podle zdroje únoscům dal šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun). Příslušné instituce to označily za spekulace, prezident Miloš Zeman částku ve středu podle ČTK potvrdil při své návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky. Později svá slova mírnil, pouze prý vycházel z dostupných veřejných zdrojů.

Čtěte také: TOP 09 chce odvolat Zemana. Kvůli potvrzení výkupného za dívky

Posedlost úniky informací

ODS chce odchod Stropnického, další strany vyšetřovací komisi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články