Syrská armáda obsadila ‚Cestu smrti‘. Statisícům lidí hrozí hlad

'HROZÍ HUMANITÁRNÍ KATASTROFA'

Syrská armáda obsadila ‚Cestu smrti‘. Statisícům lidí hrozí hladNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje rozbořené ulice syrského Aleppa. Foto: Foto: Facebook/Olympia Restaurant
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Když syrské vládní jednotky před několika dny kompletně obklíčily Aleppo, položily tím základy pro humanitární katastrofu. Varuje před tím humanitární organizace Člověk v tísni, která do města dodávala zásoby potravin a dalšího materiálu. Po obsazení hlavní silnice je podle organizace jen otázkou času, než statisíce lidí v rebely držených částech města začnou hladovět.

Takzvaná Castello Road, někdy přezdívaná jako „Cesta smrti“, zůstávala dlouhou dobu jedinou spojnicí mezi východní částí syrského Aleppa, kterou kontrolují povstalci, a zbytkem země. Před několika dny se však syrské armádě a jejím spojencům podařilo silnici obsadit, čímž povstalce ve městě kompletně obklíčili.

Kromě ozbrojených povstalců však syrská armáda ve městě odřízla i nespočet civilistů. Lidí, kteří jsou na zásobování z „Cesty smrti“ odkázaní, je podle zdrojů OSN až 300 000. Silnice sloužila k dodávání potravin, léků a pohonných hmot a zároveň skýtala možnost z města utéct. To vše je nyní pryč.

Na to, že situace v Aleppu může přerůst v humanitární katastrofu, ostatně upozorňuje i česká humanitární organizace Člověk v tísni (ČvT), která se v oblasti angažuje.

Dokud byla „Cesta smrti“ otevřená, Člověk v tísni byl podle vlastních slov schopen do města dopravit až 20 aut s potravinovou pomocí. V jednom autě prý bylo až 3000 potravinových balíčků, přičemž každý balíček obsahuje dostatečné zásoby potravin, aby vydržely jedné rodině po dobu jednoho měsíce.

‚Zásoby jídla stačí do konce července‘

„Obsazením jediné přístupové cesty do města byli tamní obyvatelé odříznuti od zásobování a potravinové pomoci, která je pro ně kvůli přetrvávajícím bojům velmi důležitá. ČvT je díky rezervám, které do města dokázal dopravit ještě před obléháním, schopen poskytnout dost jídla 3000 rodinám do konce července. Nikdo však nedokáže říci, co bude následovat, pokud cesta zůstane uzavřena. Humanitární situace by mohla být kritická. Postupně začnou docházet již tak omezené zásoby jídla, pitné vody, pohonných hmot a zdravotních potřeb. Místním obyvatelům hrozí strádání,“ varuje organizace na svém webu.

Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi proto vyzval „všechny zúčastněné strany“, aby braly ohledy na civilisty a umožnily dodávat do obleženého města zásoby jídla a další pomoci.

Obsazení Castello Road bylo pro syrskou vládu největším úspěchem v Aleppu od doby, kdy povstalci část tohoto bývalého obchodního centra země dobyli v létě 2012. Město je od té doby rozděleno: jeho západní část kontrolují vládní síly, východní čtvrti drží povstalci.

Zhruba před dvěma týdny zahájili vládní vojáci ofenzivu a obsadili pozice v okolí, z nichž mohli silnici ostřelovat, takže provoz na ní takřka zastavili. Někteří lidé ale přesto riskovali životy a vydávali se po ní. Nyní už ale mohou obyvatelé Halabu utíkat jen po nebezpečných a nejistých polních pěšinách, sdělila krátce po uzavření „Cesty smrti“ exilová organizace SOHR.

Čtěte také: Lidé v syrské Madáje kvůli Asadovým jednotkám umírají hlady

USA možná přestanou platit rebely, kteří uřízli hlavu 10letému chlapci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články