Senátní volby v Mostě jsou neplatné, rozhodl správní soud

ROZHÁDANÍ SEVEROČEŠI

Senátní volby v Mostě jsou neplatné, rozhodl správní soudAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Senátní volby v obvodu Most jsou neplatné a zopakují se jako celek. Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Dernerová se opakovaných voleb zúčastní, zda bude kandidovat za Severočechy, jinou stranu či sama za sebe, zatím neví. Prezident Miloš Zeman by měl podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

„Samozřejmě, že o tom člověk uvažuje. Už jsem měla nabídky z jiných stran. Lidé mi už nabízeli i to, že začnou sbírat podpisy, že to pro mě udělají. Zvážím to,“ řekla Dernerová. Pokud by byla opět zvolena, zkrátí se její šestiletý mandát o dny, které do volby uplynou.

Rozhodnutí soudu Dernerovou překvapilo. Postup Jeníčkové považuje za osobní mstu. „Je to vůči mně osobní záležitost, protože nenechala odvolat kolegu (senátora za Ústecko Jaroslava) Doubravu. Je to útok na mojí osobu. Udivuje mě, že když se někdo jmenuje před jednou osobou zmocněncem, zda je to vůbec možné. Na to jsem čekala od NSS odpověď,“ doplnila Dernerová.

Opakovaných voleb se zúčastní i hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval za ČSSD a Dernerová ho porazila v druhém kole. „Nevidím důvod, proč bych se neúčastnil,“ řekl Šlégr. Obavy má z nízké volební účasti. „Úplně si nedovedu představit, co to s lidmi udělá. Vidí nějaké rozhodnutí soudu. Jak k tomu přistoupí, jestli budou chtít transparentněji ukázat, jestli jim záleží na tom, co se u nás v regionu děje nebo neděje. Já bych chtěl věřit, že ano, že je to bude zajímat,“ řekl.

Obavy z minimálního zájmu voličů má i Dernerová. „Lidé jsou znechucení. Příští rok bude volební rok pro parlamentní volby. Do toho tedy ještě tedy naše lokální volby. Už teď bylo lidí málo a myslím, že jich bude ještě výrazně méně,“ dodala Dernerová.

Osobní msta?

Stížnosti na senátní volby k NSS podali Jeníčková, její spojenec Luboš Pitín a další tři lidé, mezi nimi bývalý senátor KSČM Vlastimil Balín. NSS nejprve rozhodl, že bude za rozhádané hnutí jednat právě s Jeníčkovou. Její stížnost na volby totiž chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpětvzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat, o platnosti valné hromady, která jej zvolila, panují pochybnosti. Schwarz přivítal, že se volby zopakují včetně registrace kandidátů, Dernerová se tak může o hlasy voličů ucházet znovu, ať už za politickou stranu či koalici, nebo samostatně. „Do Senátu se dostane,“ řekl Schwarz novinářům.

Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Jeníčková těsně před senátními volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a chtěla Dernerovou z voleb odvolat. Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle dnešního vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála. „Je právem politické strany autonomně rozhodnout, kdo za ni bude ve volbách kandidovat. Projevem tohoto ústavně chráněného práva je též oprávnění do konání voleb odvolat z voleb kandidáta, jehož do voleb politická strana nominovala. Nelze obecně připustit, aby volební orgány, které mají podle volebního zákona vzít odvolání na vědomí a k hlasům odevzdaným pro odvolaného kandidáta nepřihlížet, posuzovaly, zda odvolání kandidáta je či není v zájmu politické strany,“ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Nyní pro magistrát začíná vše znovu od začátku, uvedla jeho mluvčí Alena Sedláčková.

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako dnes NSS.

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. „Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku,“ řekl Schwarz. Připomněl to, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Dnešní rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

Čtěte také: Volby se opakovat nebudou. Soud zamítl stížnosti Severočechů