Uprchlické kvóty budí u Čechů strach, tvrdí Zaorálek
Přerozdělování běženců
Kvóty pro přerozdělování uprchlíků vyvolávají v české společnosti strach, je přesvědčen český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V rozhovoru pro německý deník Die Welt také řekl, že návrhy, které počítají s dalšími mechanismy přerozdělování stojí v cestě nalezení skutečného kompromisu. Zaorálek bude v Berlíně jednat se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.
„Pokud by se každý rok mělo přijmout několik tisíc uprchlíků, vyvstává obava, že zde budou vznikat ghetta jako na předměstích Bruselu nebo Paříže,“ uvedl šéf české diplomacie, podle něhož Češi nemají pocit, že by se integrace přistěhovalců v západní Evropě zdařila.
„Proč bychom měli být tolerantní k někomu, kdo vůči nám žádnou toleranci neprojevuje,“ ptají se podle Zaorálka čeští občané. Ministr v rozhovoru vyjadřuje také přesvědčení, že většina uprchlíků v České republice žít nechce. Poukazuje přitom na irácké běžence, kteří přišli v rámci zvláštního programu do Česka, aby posléze velká část z nich ze země zase odešla. Ministr zahraničí má za to, že se v ČR cítili zcela odcizeni.
O povinných kvótách pro přerozdělování uprchlíků rozhodli loni v září ministři vnitra Evropské unie. Rozhodnutí, proti němuž se vedle ČR postavily také Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko, se nyní Budapešť a Bratislava brání soudně. Země takzvaného Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) odmítají i nové návrhy Evropské komise, které počítají s různými mechanismy přerozdělování uprchlíků.
Zaorálek dnes v Berlíně se Steinmeierem bude vedle migrace jednat především o možném odchodu Británie z osmadvacítky, o pokračování protiruských sankcí nebo o boji proti Islámskému státu.