1

Na stráži vlasti před plenícími uprchlíky

Témata: , , ,

Tu pasáž z kultovního filmu Rambo zná asi skoro každý. Veterán z války ve Vietnamu v podání Sylvestra Stalloneho se probije z policejní cely a po úniku do lesa postupně vyřídí většinu šerifových lidí. Úřadům dojde, že na takového soupeře místní policisté nestačí a povolají množství posil včetně Národní gardy.

Česká republika zjevně není ohrožena chladnokrevnými zabijáky, kteří prošli elitním výcvikem pro boj v džungli, diskuse ve vládě ale jakoby nasvědčovaly, že na naše města a vesnice se chystají zaútočit stovky takových Rambů. Jen doufejme, že 2600 vojáků, které může armáda podle ministra obrany Stropnického poslat na hranice proti krutým uprchlíkům, bude stačit.

Plány na nasazení armády „k plnění úkolů Policie České republiky při střežení státních hranic“, jak stojí v názvu materiálu, který ve čtvrtek projednal Sobotkův kabinet, jsou více než absurdní. Proč mají vojáci, určení z podstaty pro boj proti taktéž ozbrojenému protivníkovi, zasahovat proti civilistům, kteří k nám dorazí po tisíci kilometrech cestování, mnohdy v zuboženém stavu? Na první pohled nechtějí zplundrovat naší krásnou zemi a pobít její obyvatelstvo. Ano, ti lidé se provinili nelegálním překročením hranic a pobytem, co s nimi ale svedou válečníci, kteří postrádají jakékoli hlubší znalosti z trestního řádu a pořádkových úkonů? Přínos by taková akce měla snad pouze jediný. Jak naznačuje už zmíněný materiál ministerstva obrany, vojáci by dostali polní cvičení navíc a mohli by si naostro vyzkoušet třeba pozorovací aparáty pro noční vidění. Někteří se na to možná těší.

Češi jsou pro uzavřenější hranice, hlídat by je mohla i armáda

Lidé, kteří dění v armádě pozorně sledují, už trefně připomněli, že když se loni poslalo několik stovek vojáků na pomoc k ostraze vybuchujícího muničního skladu ve Vrběticích, tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel se zlobil, že armáda nemá co suplovat práci policie. Také čísla jsou celkem výmluvná. Česká armáda v současnosti čítá necelých 21 tisíc profesionálních vojáků. Policistů je skoro dvakrát tolik, bezmála 40 tisíc a ministr vnitra Milan Chovanec chce v dalších letech navýšit jejich počet ještě o desetinu.

Hustota policistů: vysoká. Vnitro žádá ještě víc

Zákonem daná možnost, aby vláda poslala vojáky na hranice nebo pro řešení mimořádných situací, je bezesporu na místě. Zejména při takových událostech, jako jsou třeba povodně, bývá pomoc armády nenahraditelná. Posílat ozbrojence na hranice proti migrantům, z nichž většina navíc ani netouží zahnízdit v Česku, by ale vyznělo jako populistické gesto nesené na vlně trapné protiuprchlické hysterie. Připomíná to trochu staré časy. Ještě ty dráty by se zase hodily...

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.