1 Ukrajinské dilema

Ukrajině by tuto zimu mohlo dojít uhlí

NOVÉ

Zima začíná. Problémy s dodávkami ruského plynu na Ukrajinu se sice zmírňují, ale další obchodní vztahy tonou v nejistotě. A do toho přichází pro Ukrajince další děsivá zpráva. Největší ukrajinská uhelná ložiska leží u Donbasu ve Východní Ukrajině na území částečně kontrolovaném rebely.

Běžná předválečná ukrajinská těžba (2012) dosahovala 86 milionů tun uhlí, které bylo využíváno v teplárnách a elektrárnách. Zhruba 40% ukrajinské spotřeby energie pochází právě z místního uhlí.

Ukrajina teď stojí před dilematem, zda má uhlí kupovat od rebelů, se kterými válčí, z Ruska, anebo z nějakého dalšího státu. Stojí tak na pokraji již druhé energetické krize, ze které se za současné situace může tuto zimu dostat jen pomocí velké zahraniční půjčky.

Čtěte také: Zemanova finlandizace? Termín studené války, ohradil se Sobotka

'Svrhněte fašisty.' Ukrajina zakázala 71 filmů s ruským hercem

Rusko chce stíhat ukrajinské politiky, podporují prý terorismus


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.