Belgie má staré jaderné reaktory. Obyvatelům pro jistotu rozdá jód
Strach z teroristického útoku
Co dělat, když bude mít jaderná elektrárna nehodu nebo dojde k jadernému útoku? Běžte si do lékárny pro jód. Belgická vláda ale chce, aby byli její obyvatelé připraveni dopředu a sama jim všem rozdá jodové tablety. Některé belgické jaderné reaktory totiž nebezpečně stárnou, vláda se také bojí útoku islamistů. Informovala o tom britská BBC.
Každý Belgičan si má vyzvednout v nejbližší lékárné tablety s jódem, které dokáží částečně snížit dopad radiace na lidský organismus. Přednost budou mít děti, těhotné a kojící ženy. Jedná se o preventivní opatření, belgické jaderné elektrárny totiž již nejsou tak bezpečné, jak bývaly – některé z reaktorů jsou totiž příliš staré.
Belgie má sedm reaktorů v Tihange v jižním Valonsku a Doel nedaleko Antverp, do této doby dostávali jodové tablety lidé žijící v okolí 20 kilometrů od elektráren. Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block nyní oznámila, že okruh bude zvýšen na 100 kilometrů, což pokryje celou zemi a nárok na léky má tak celá země. Ministr životního prostředí Jean-Marc Nollet podpořil toto rozhodnutí, ale varuje před přílišným optimismem. „Jen proto, že všichni dostanou tyto tablety, neznamená, že tu stále není velké riziko,“ řekl Nollet.
Sousední země v minulých měsících opakovaně kritizovaly belgickou stranu za stárnoucí reaktory. Němci dokonce žádali úplnou odstávku dvou nejstarších reaktorů. Čtyřicet let staré Tihange 2 a Doel 3 mají totiž závady v tlakových nádobách. Belgie je však vypnout odmítla, podle nich reaktory splňují nejpřísnější bezpečností kritéria.
Hm, Belgium wants to give everyone free iodine pills to protect against consequences of a nuclear disaster. Sounds reassuring ._.
— Nickol Martin (@Shinepaw) 28. dubna 2016
Belgická opatření se týkají i nizozemské elektrárny Borssele, která se nachází v blízkosti hranic. Nizozemská vláda už rozhodla, že těhotné ženy a děti žijící v okruhu 100 km od elektráren Borssele a Doel dostanou jodové tablety.
Vláda se bojí i teroristů
Belgie se rovněž obává radioaktivního útoku. Jen hodiny po březnových útocích v Bruselu nechala vláda evakuovat dva reaktory. Belgická policie již dříve zjistila, že členové ISIS se pokoušeli narušit belgickou jadernou bezpečnost, sledovali a natáčeli si pracovníky elektráren.
Vláda se bojí, že by teroristé mohli použít tzv. špinavou bombu, což je zbraň složená z radioaktivního materiálu a běžné trhaviny. Taková zbraň je levnější a snadnější na kontrukci než klasická jaderná zbraň. Na rozdíl od vysoce kvalitních radioaktivních materiálů totiž postačí vyhořelé palivo z jaderných elektráren či zářiče používané v nemocnicích.
Při jaderném štěpení, který probíhá v jaderných elektrárnách či při výbuchu jaderných zbraní, se uvolňuje nebezpečná radioaktivní forma jódu, neboli radiojód. Ten se pak kumuluje ve štítné žláze a ozařuje buňky v těle, což může vést k různým formám rakoviny a dalších onemocnění. Jodové tablety dokáží nasytit štítnou žlázu bezpečným jódem, a pak již nedochází ke kumulaci radiojódu.
Tablety však nedokáží chránit před jinými radioaktivními prvky, jako je například cesium. V České republice jsou jódem pro případ havárie vybaveni obyvatelé v okolí Dukovan a Temelína.