1 Nejlepší univerzity

Nejlepší univerzita? Opět Caltech, UK si o něco polepšila

NOVÉ

Nejlepší vysokou školou ve světě je Kalifornský technologický institut (Caltech), který první příčku obhájil už po čtvrté za sebou. Vyplývá to z pravidelného žebříčku, který dnes vydal odborný britský časopis Times Higher Education. Pražská Karlova univerzita si oproti loňsku polepšila a obsadila 301. až 350. místo. Přiblížila se tak prvním třem stovkám elitních vysokých škol. Celkově se zlepšovalo postavení hlavně asijských univerzit.

Žebříček se sestavuje na základě 13 kritérií, jako je výzkum, kvalita výuky, mezinárodní aktivita a analýza citací. Hodnocení uvádí celkem 400 univerzit, avšak od 200. místa nejsou školy v žebříčku, ale ve velkých skupinách bez určení pořadí. První desítku obsadily tři britské a sedm amerických univerzit. Druhá zůstala americká Harvardova univerzita. Britská Oxfordská univerzita, která se s ní loni o tuto příčku dělila, obsadila bronzové místo.

Stoupá hlavně Asie

Univerzita Karlova je jako jediný český zástupce v žebříčku na 301. až 350. místě. Na stejné úrovni se pohybovala i v roce 2012, v následujícím běhu se ale propadla do poslední padesátky. "Skutečnost, že tato univerzita je jediným zástupcem České republiky mezi nejlepšími 400 (univerzitami) na světě by mělo být zdrojem obav - země má tradici vynikajícího vyššího vzdělání sahajícího do 14. století, stojí ale před méně zářnou budoucností v 21. a dalších staletích, především tím, že nové ekonomické velmoci v Asii dál stoupají v pořadích," uvedl redaktor Times Higher Education Phil Baty, který pokračující masivní posun východoasijských univerzit po žebříčku vzhůru dává do souvislosti s finanční podporou tamních vlád, dobrým vedením a závazkem vynikat ve vyšším vzdělávání a ve výzkumné činnosti.

Spojené státy nadále dominují i celkovému hodnocení. V žebříčku 200 nejlepších univerzit mají 74 zástupců. Oproti loňsku si ale podle autorů studie výrazně pohoršily. Hůře než loni se celkově umístilo 60 procent amerických univerzit. Průměrně přitom klesly o 5,34 místa. Příliš se nedařilo ani Británii, která má v seznamu špičkových univerzit druhý největší počet institucí po Spojených státech. Letos z něj tři britské univerzity vypadly, přibyla jediná.

Čtyři nováčci naopak přišli z Asie. V elitním klubu 200 nejlepších univerzit tak má Asie nově 24 zástupců, o pět méně než Británie. Regionální jedničkou zůstalo Japonsko. Ztrácelo ale půdu na úkor rostoucích asijských států jako je Čína nebo Jižní Korea.

Deset nejlepších vysokých škol a univerzit 

Pořadí 2014-2015 Pořadí 2013-2014 Název školy Stát
1. 1. Kalifornský technologický institut USA
2. 2.-3. Harvardova univerzita USA
3. 2.-3. Oxfordská univerzita Británie
4. 4. Stanfordova univerzita USA
5. 7. Cambridgeská univerzita Británie
6. 5. Massachusettský technický institut USA
7. 6. Princetonská univerzita USA
8. 8. Kalifornská univerzita, Berkeley USA
9.-10. 10. Imperial College Londýn Británie
9.-10. 11. Yaleova univerzita USA

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.