Hampl vyklízí pozice Machovi. Na sněm Svobodných nepřišel

Hampl vyklízí pozice Machovi. Na sněm Svobodných nepřišelNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zdá se, že už nic nestojí Petrovi Machovi v cestě za obhajobou předsednického postu u Svobodných. Ti v sobotu měli sněm a začali tak s týden dlouhou volbou vedení strany na příští dva roky. Mach má tři protikandidáty. Jeho největší soupeř a vyzyvatel, kontroverzní sociolog Petr Hampl, ale na sněm ani nedorazil. Potvrdil tak, že u Svobodných vyklízí pozice a začne se naplno věnovat práci v Bloku proti islámu.

Hampl působil poslední měsíce v rámci Svobodných poměrně radikálně. Opakovaně kritizoval Machovo vedení, vyhlásil kandidaturu na šéfa a představil i jasné volební téma: propojit Svobodné s Blokem proti islámu. Podle Hampla čelí strana vlně odchodů a je třeba, aby se zaměřila právě na boj s islámem.

Jak ale deník ECHO24.cz informoval už dříve, před několika týdny začal Hampl obracet. A najednou se zdálo, že o vedení Svobodných vlastně vůbec nestojí.

„Vedení té strany není zase takové terno, abych tomu věnoval desítky hodin života. Strana je rozhádaná a ve fázi těsně před zánikem,“ řekl deníku koncem října. Už tehdy bylo téměř jisté, že z boje o křeslo šéfa strany vycouvá. U Svobodných by přitom případná porážka s Machem znamenala Hamplův okamžitý konec. Už dříve totiž slíbil, že když se nestane novým předsedou, odejde.

Hampl v sobotu vůbec nedorazil na sněm, kterým začala týdenní elektronická volba předsedy. A je jasné, že si Svobodní do svého čela jen těžko mohou zvolit člověka, kterému nestojí ani za účast na sněmu a který o nich mluví jako o partaji ve stádiu klinické smrti. Hampl, který měl v sobotu odpoledne vypnutý mobilní telefon, už se nejspíš plně soustředí na práci v rámci Bloku proti islámu.

‚Nebezpečím je Babiš‘

Proti Machovi stojí další dva protikandidáti – bývalý místopředseda Miloslav Bednář a někdejší kandidát do Senátu Roman Kříž. Je to vůbec poprvé od vzniku Svobodných v roce 2009, kdy má Mach v boji o post předsedy soupeře. Oba v sobotu ve svých projevech kritizovali přílišnou byrokracii ve Svobodných i to, že se vedení snaží vydávat neúspěchy za úspěch. Petr Mach ve svém projevu odmítl snahu Hampla ‚Svobodné zničit a integrovat je do jiného subjektu‘, stejně tak podle něj není dobré dělat ze strany subjekt, jehož jediným posláním je boj proti Evropské unii.

Čtěte také: Politická sebevražda Svobodných? Hampl hraje vabank

„Česká republika se přeměňuje v oligarchii, kdy nejbohatší muž stojí včele ministerstva financí a je místopředsedou vlády. Nesmíme proto pro jedno téma polevovat a nepřestávat upozorňovat na ta další nebezpečí, která k nám přicházejí nikoliv z EU, ale od místopředsedy naší vlády,“ prohlásil.

Svobodní teď mají na volbu svého nového šéfa týden. Elektronického hlasování se mohou zúčastnit všichni členové strany. Stejným způsobem se bude další týden volit místopředsednický tým.

Více čtěte: ‚Zůstat ve středu? To by bylo pro Svobodné riskantní‘

Boj o moc u Svobodných: budou stranou proti islámu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články