Politická sebevražda Svobodných? Hampl hraje vabank

Liberální strana na křižovatce

Politická sebevražda Svobodných? Hampl hraje vabankNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pouhé tři týdny zbývají do přelomových voleb u Svobodných. Ty rozhodnou o tom, jestli straně dál povládne její zakladatel Petr Mach, nebo ho ve vedení poprvé někdo vystřídá. Kandidáti jsou hned čtyři. Hlavním vyzyvatelem Macha je sociolog Petr Hampl prosazující užší spolupráci s Blokem proti islámu. Podle Hampla Svobodní čelí vlně odchodů a skončit mohou desítky lidí. Ve skutečnosti už se ale sám připravuje na to, až Svobodné v listopadu opustí.

„Boj o předsedu Svobodných dostává dynamiku úplně jinou, než jsem čekal. A sice takovou, že tím určujícím faktorem je vlna odchodů,“ napsal Hampl před několika dny na svůj Facebook. „Nevím, zda to způsobila ta nešťastná výzva Petra Macha, aby ti, co chtějí diskriminovat islám, ze strany odešli, nebo zda by se to tak odehrálo stejně. V každém případě to začíná připomínat válku o to, kdo bude zhasínat,“ dodal.

Hampl s Machem se do sebe navážejí už několik měsíců. Oba mají naprosto rozdílný pohled na to, jak stranu vést. Zatímco jeden by ji rád udržel na stávající liberální linii, druhý z ní chce udělat stranu jednoho tématu. Tím má být poj proti islámu.

Zda ve straně zvítězí idealisté, nebo naopak vyhrají pragmatici, se ukáže už za tři týdny. 14. listopadu totiž Svobodné čeká sněm, který odstartuje týdenní elektronické hlasování o předsedovi. O funkci se chtějí poprat čtyři kandidáti. Kromě Macha a Hampla ještě bývalý místopředseda Miloslav Bednář a někdejší kandidát do senátu Roman Kříž.

Protože u Svobodných mohou hlasovat všichni členové, je těžké předem odhadovat výsledek. Přesto to ale vypadá, že pozice Petra Macha v čele partaje je neotřesitelná. Rostoucí nespokojenost ve straně se odrazí spíše v mixu jeho místopředsedů.

Hamplův vabank: výhra nebo odchod

Rozložení sil ve straně zřejmě dobře vnímá i sám Hampl. Ačkoliv ještě před několika týdny plánoval velký boj o předsednické křeslo, dnes už mluví o poznání střízlivěji. A z jeho slov je patrné, že už nejspíše přemýšlí o odchodu a o tom, až se naplno začne věnovat Bloku proti islámu. Ostatně u Svobodných už kvůli práci v Bloku skončili dva lidé, kteří se měli podílet na jeho kampani.

„Do jisté míry to pro mě může být problém. Chtěl jsem být zpočátku hodně aktivní, plánoval jsem objíždět kraje. Ale ukázalo se to jako nerealistické. Nemám na to čas. Vedení té strany není zase takové terno, abych tomu věnoval desítky hodin života. Strana je rozhádaná a ve fázi těsně před zánikem,“ řekl deníku Echo24.cz s tím, že ví minimálně o dvaceti lidech, kteří už ze strany odešli, nebo se na to chystají.

Je jasné, že Svobodní jen těžko mohou zvolit člověka, který o to vlastně ani nestojí. Hampl chce přesto s Machem změřit síly. Jedinou možností, jak u Svobodných zůstat, je pro něj ale výhra. „Na výzvu Petra Macha už jsem řekl, že pokud se nestanu předsedou, tak ze strany odejdu. Musím ho buď porazit, nebo skončím,“ avizuje.

Čtěte také: ‚Zůstat ve středu? To by bylo pro Svobodné riskantní‘

To Mach si nic jiného než vítězství nepřipouští. Hamplovi přiznává, že s ním může odejít několik desítek lidí, jako velký problém to ale nevidí.

„Já si ve volbě poměrně dost věřím. Předpokládám, že poté, co Petr Hampl prohraje, tak s ním někteří odejdou. Ale zatím nevím o nikom a určitě nepůjde o žádnou vlnu odchodů,“ věří.

Svobodní po vydání textu deník ECHO24.cz informovali, že situaci kolem odchodů ze strany prověřili. A Hampl podle nich nemluví pravdu. „Není pravdou, že by Svobodnými zmítala jakákoliv vlna odchodů. Od prvního září evidujeme 4 žádosti o ukončení členství a 35 nových žádostí o členství. Dvě rezignace obsahovaly zdůvodnění a v obou případech nešlo o odchod z důvodů „islámu“, jak uvádí Petr Hampl. 4 rezignace za dva měsíce jsou zcela běžná fluktuace členů a jejich celkový počet se nyní pohybuje okolo 1000,“ říká místopředseda Svobodných Radim Smetka.

Týden poté, kdy si Svobodní zvolí předsedu, budou mít dalších sedm dní na volbu jeho zástupců. O novém vedení Svobodných tak bude jasno na konci listopadu.

Čtěte také: Boj o moc u Svobodných: budou stranou proti islámu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články