1 KOMENTÁŘ

Mentální komunista Pilný

Témata: , ,

Se zpožděním vyplouvá na veřejnost neuvěřitelná věta, kterou měl ministr financí Ivan Pilný pronést před týdnem při odchodu ze zasedání rozpočtového výboru sněmovny: „Omlouvám se za zlikvidované firmy, ale peníze šly do státního rozpočtu, mají z toho prospěch všichni lidé.“ Jde o firmy, u nichž je mezitím úředně potvrzeno, že je Finanční správa neoprávněně zlikvidovala přes tzv. zajišťovací příkazy. Pilný je reprezentantem údajně středopravicového hnutí ANO, ale taková slova může pronést jen mentální komunista.

Na onen rozpočtový výbor přišel ministr obhajovat svou Finanční správu, která v posledních letech nasazuje proti firmám podezřívaným z možné účasti na daňovém podvodu masově zajišťovací příkazy. A podle množících se zpráv drastickým způsobem. Tyto zajišťovací příkazy mají likvidační povahu, desítky firem už se odvolaly k soudu, šesti dal mezitím za pravdu Nejvyšší správní soud, dalším třinácti nižší soudy. Ministr Pilný se těmto firmám za „neoprávněnou likvidaci“ (jeho vlastní slova) omluvil. Těch 19 je necelá třetina z dosud soudně rozhodnutých stížností, což je šokující číslo.

Ministr měl potřebu nějak ho bagatelizovat. Objektivně vzato není v příjemné situaci, nese institucionální odpovědnost za poměry, které nastavoval jeho předchůdce Andrej Babiš, práce daňové správy a jejího ředitele Martina Janečka přitom i na Pilného dopadá politicky, také on patří k ANO. Mimo to celý národ slyšel nahrávku, na níž se ministr Babiš raduje, jak „naši zaklekli“ na firmu FAU, která mu dělá konkurenci v obchodu s biopalivy a jejíž sklad a vlečku má v areálu jedné ze svých firem.

Pilnému, který do sněmovny nekandiduje a podle vlastních slov v politice končí, by mělo v první řadě jít o osobní vážnost. Takže by člověk předpokládal, že teď bude běhat jako fretka a vyvracet podezření každému, kdo ho projeví. Skutečnost je opačná: jednání rozpočtového výboru o Finanční správě a jejím řediteli Janečkovi se už jednou muselo odkládat a to, na něž minulou středu dorazil, zase ministr předčasně opustil s tím, že má další termín. To je arogance vítězů dlouho předtím, než mají vítězství v kapse.

Zažíváme docela zvláštní předvolební kampaň. Na jednu stranu nám říkají, že nás čekají nejdůležitější volby za posledních dvacet let. Na druhou stranu titíž lidé, kteří se tak obávají koncentrace moci v Babišových rukou, prokazují těžko uvěřitelnou nedůslednost. O odvolání Martina Janečka z Generálního finančního ředitelství se mělo jednat v pondělí na schůzi vlády, minimálně dva ministři (Michaela Marksová-Tominová a Pavel Bělobrádek) slíbili ten požadavek nastolit. Nenastolili. Lubomír Zaorálek v reakci na nahrávku o zakleknutí FAU prohlásil, že „takové Palermo jsme tu ještě neměli“. Co pro ukončení Palerma dělá v čase, který má ČSSD ještě vyměřený u moci?

Úměrně tomu se Ivan Pilný chová podle hesla Větší pes m..á – vidíme aspoň, jaká chyba od premiéra Sobotky byla odvolat jen Babiše z ministerstva, a nikoliv celé ANO z vlády, nechat Babišovi možnost určit svého nástupce. To, že Pilný nekandiduje, ještě neznamená, že ho v budoucnu Babiš nepověří jinou funkcí. A bylo by to vlastně ještě to lepší vysvětlení. Druhé je, že lidé jeho typu nepočítají s tím, že by existovala nějaká historická paměť.

Z nového čísla Volby 2018 aneb Nikdy nevstoupíš do stejné řeky. Babiš znovu vsadil na levicový populismus

Echo týdne: Brno, řidič a mamba ● Esej: Galerie nářků nad českou státností ● Komentář: Jak liberálové ztrácejí domov ● Rozhovor s historikem Robertem Kvačkem : Češi jsou historicky úspěšní

 

Milionáři z Instagramu Kdo zbohatl na sociálních sítích?
Kam jet po sezoně Speciální tipy na výlety

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.