Na 300 mrtvých po sestřelení boeingu

Tragédie u Doněcka

Na 300 mrtvých po sestřelení boeinguAKTUALIZUJEME 8
Svět
Echo24
Sdílet:

Malajsijský letoun s 295 lidmi na palubě byl sestřelen na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem. Nehodu nikdo nepřežil. Mezi oběťmi má být 154 Nizozemců, ale podle zatím nepotvrzených zpráv například i přes dvacet Američanů. Separatisté i ukrajinská armáda vinu odmítají.

Let MH17 společnosti Malaysia Airlines, který mířil z Amsterodamu do malajsijské metropole Kuala Lumpuru, se zřítil v 15:25 (SELČ) poblíž Doněcka. Tedy v místě, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Obě strany konfliktu se ze sestřelení civilního letadla vzájemně obviňují. Ukrajinský prezident Petro Porošenko podal prohlášení, že ukrajinské vládní jednoty nemají podíl na pádu letadla.

Ukrajina i Malajsie okamžitě zahájily vyšetřování tragédie. Podle agentury Reuters proruští separatisté už našli černé skříňky letadla, které byly odvezeny do Moskvy. Do vyšetřování nehody se zapojí i FBI. Podle NBC lítost nad leteckou tragédií vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Svou kondolenci zaslal přímo malajsijskému premiérovi Najibu Razakovi.

Podle večerního sdělení malajsijských aerolinek bylo na palubě sestřeleného letadla 154 občanů Nizozemska, 27 Australanů a 23 Malajsijců, 11 Indonésanů, 6 Britů, 4 Němci , 4 Belgičani, 3 Filipínci a jeden Kanaďan. O dalších národnostech se zpráva nezmiňuje. 

 

„Je to teroristický čin,“ nechal se slyšet ukrajinský prezident Petro Porošenko. Americký prezident Barack Obama zas na tiskové konferenci uvedl, že se jedná o „příšernou tragédii a Spojené státy poskytnou jakoukoli pomoc, která je v jejich silách, aby se zjistilo, co se s letounem stalo a proč.“ Velká Británie v souvislosti s pádem letadla žádá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. 

Ruský zpravodajský server Lifes News přinesl tuto fotku jako údajné místo neštěstí:

Letoun byl prý sestřelen z výšky deseti kilometrů. Zasáhla ho raketa z protiletadlového komplexu Buk, napsal na Facebooku poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. Podle agentury AP podobný systém dnes viděli její zpravodajové poblíž východoukrajinského města Snižne. 

Podrobnosti zde: Systém Buk dokáže sestřelit letadlo i z výšky 20 kilometrů

Boeing podle agentury Interfax 50 kilometrů před vstupem do ruského vzdušného prostoru začal neočekávaně klesat. Poté byl nalezen v plamenech ještě na území Ukrajiny. Podle agentury Reuters stroj v očekávanou chvíli nevstoupil do ruského vzdušného prostoru. Společnost Malaysia Airlines na Twitteru potvrdila, že ztratila kontakt s letem MH17 z Amsterodamu až na území Ukrajiny. „Poslední známá pozice byla v ukrajinském vzdušném prostoru,“ potvrdily aerolinie. 

Evropské i americké trhy v souvislosti se sestřelením letadla výrazně oslabily. Dolů zamířily i například ceny akcií některých významných leteckých společností. Ty v reakci na sestřelení oznámily, že se budou ukrajinskému vzdušnému prostoru vyhýbat. Opatření deklarovala německá Luthansa či ruské společnosti Aeroflot a Transaero. České aerolinie hledají náhradní koridory pro dva spoje, které mají kolem půlnoci odletět do Taškentu a do Rostova na Donu. Pokud se to nezdaří, ČSA lety zruší. 

Terorismus nebo šílenství, míní Zaorálek. Češi prý na palubě nebyli

„Pro mě je tohle akt šílenství nebo terorismu. Je třeba zjistit, kdo za to nese odpovědnost,“ řekl serveru ECHO24.cz český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „S informacemi, které máme, vám nemůžu potvrdit, že by tam byli nějací Češi. Není to teď ale stoprocentní jistota, je to něco, co si budeme dále ověřovat. Ale v tuto chvíli nemám informaci, že by tam byli Češi,“ dodal.

Čtete také: Zaorálek k sestřelenému letadlu: Akt šílenství či terorismu

Sestřelit letadlo, které letí ve výšce deset kilometrů, zvládnou jen vyspělé raketové systémy. V zemích bývalé Varšavské smlouvy jsou asi nejrozšířenější protiletadlové komplety Kub nebo modernější Buk (podle verze má dostřel do výšky přes 20 kilometrů). Oběma raketovými systémy disponují ozbrojené síly Ukrajiny i Ruska.

Na serveru EuroMaidan PR se objevila dvě neověřená videa, která mají pocházet z místa havárie:

Pro Malajsii je to letos už druhá tragická rána. 8. března zmizel nad Indickým oceánem Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě při letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Trosky letadla se dodnes nenašly.

Sdílet:

Hlavní zprávy