Nová skrýš před policií i exekutory: svěřenské fondy

lepší než trezor

Nová skrýš před policií i exekutory: svěřenské fondy 1
Domov
Sdílet:

Po mnoha desítkách let se do Česka vrátily takzvané svěřenské fondy, které umožňují majiteli poskytnout své peníze, nemovitosti, ale třeba i akcie do správy jiné osobě. Novinka, kterou zavedl občanský zákoník, dává lidem i firmám další možnosti na zvelebování svého majetku. Zároveň ovšem otevírá cestu, jak před policií, exekutory, ale třeba i před manželkou skrýt cennosti.

Renomovaná poradenská a advokátní kancelář Schaffer & Partner od začátku roku založila svým klientům už několik svěřenských fondů. Zároveň několik žádostí odmítla. Důvod? Byly podezřelé.

„Svěřenskými fondy se otevírají nové možnosti, jak nakládat s osobním nebo firemním majetkem. Zároveň je ale bohužel možné ho zneužít tak, že například věřitel bude mít jen velmi omezené možnosti, jak se dostat k majetku dlužníka,“ řekl advokát Aleš Eppinger, partner této mezinárodní společnosti.

A dodal: „Pochybuji, pokud by se tak ještě nedělo.“

Ministerstvo spravedlnosti v současnosti sbírá všechny připomínky k občanskému zákoníku, přičemž svěřenské fondy patří mezi prioritní oblast - právě kvůli případnému zneužívání tohoto nového institutu. A nevylučuje, že zákon upraví.

"Chystáme se o svěřenských fondech diskutovat v druhé polovině dubna na expertní pracovní skupině, a to v souvislosti s případnou novelizací občanského zákoníku," uvedlo pro ECHO24.cz tiskové oddělení ministerstva.

Když děti nechtějí továrnu

Bohatý otec vlastní továrnu, ale jeho děti o ni nemají zájem, nerozumí tomuto druhu podnikání a věnují se úplně jiným oborům. Aby po otcově smrti fabrika postupně neupadala a zůstala třeba pro další potomky, rozhodne se ji vložit do svěřenského fondu a jako správce určí svého dosavadního ekonomického náměstka, který chodu továrny rozumí nejlépe.

Podle advokáta Aleše Eppingera to je typická situace, na níž se „znovuoobjevené“ svěřenské fondy přesně hodí. O nový způsob hospodaření s majetkem začíná být poměrně zájem. Některé komerční banky už vypsaly výběrová řízení na právníky, kteří jim fond založí.

Podle občanského zákoníku majetek ve svěřenských fondech nepatří nikomu.

Svěřenský fond si ale může založit prakticky kdokoli. Stačí zajít za notářem a stanovit správce, který se o něj bude starat, a osobu oprávněnou z fondu čerpat. Do fondu lze kromě zmiňované továrny vložit hotovost, šperky, dům, sbírku obrazů, jachtu, letadlo, cenné papíry, úpisy nebo jiné hodnoty.

Majitel si pak pro výplatu z fondu může stanovit různé podmínky. Třeba pro svého syna, že se dostane k penzům až v okamžiku, kdy vystuduje vysokou školu.

Jak ukrýt majetek

Postavení fondů je ovšem natolik volné a kontrola nad nimi žádná, že je možné je zneužít například právě pro ukrytí majetku. Nejen před exekutory, ale třeba i před policií, která bude pátrat po majetku z trestné činnosti.

Podle občanského zákoníku majetek ve fondu formálně nepatří nikomu. Zároveň dává 100 let na rozhodování o tom, pro koho se majetek spravuje – pokud to není uvedeno ve statutu fondu.

„Může se stát, že přijde policie za správcem fondu a zeptá se ho, pro koho majetek spravuje. A on odpoví, že v souladu se statutem fondu se ještě nerozhodl, ať přijdou třeba za týden. Když dorazí podruhé, řekne jim, že se stále ještě nerozhodl, ať přijdou zase příští týden,“ poznamenal advokát Aleš Eppinger, podle něhož může být takto skrytý majetek problémem například při vymáhání škody v občansko-právním sporu.

Asociace svěřenských fondů má být zárukou důvěryhodnosti pro všechny zájemce o tuto novinku.

Policie sice může člověka, který své cennosti ukryl ve svěřenském fondu například před exekucí, stíhat za poškozování věřitele, ale podle Eppingera se klidně může stát, že se majetek dohledat nepodaří.

Fondy dávají možnost rovněž neznámým majitelům akcií zůstat nadále anonymní. „Už mám signály, že se to v některých případech skutečně chystá,“ řekl pro ECHO24.cz Eppinger.

Asociace svěřenských fondů

Právě kvůli hrozbě zneužívání svěřenských fondů vzniká nyní dobrovolná Asociace českého trustového práva, která má být zárukou důvěryhodnosti pro všechny zájemce o tuto novinku.

„Velká část veřejnosti o svěřenských fondech, respektive trustech buď nic neví, nebo k nim má nedůvěru,“ konstatoval Eppinger. Asociace má proto působit taky osvětově.

„Zatím je ale naše asociace na úplném začátku, ještě ani nebyla formálně založena,“ dodal advokát Aleš Eppinger z kanceláře Schaffer & Partner.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Mezi Májem a Káčou aneb Proč žít

KOMENTÁŘ

Člověk si občas položí otázku, jestli se v naší době dá ještě trochu důstojně žít. Tedy člověk třeba jako já. Jestli už pomalu není čas to nějak nenápadně ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz