Vymyslel plán jak zabít Heydricha, pak dělal poradce Pentagonu

LEGENDÁRNÍ ČESKÝ ŠPION

Vymyslel plán jak zabít Heydricha, pak dělal poradce PentagonuNOVÉ
Generál František Moravec na snímku z doby, kdy působil ve Spojených státech. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Department of Defense
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V první světové válce bojoval František Moravec jako legionář. Poté byl přidělen k rozvědce, kterou nakonec i řídil. Pracoval pro exilovou vládu Edvarda Beneše, byl autorem plánu na likvidaci Reinharda Heydricha v roce 1942. Po komunistickém puči v roce 1948 Moravec opustil republiku a až do své smrti pracoval jako poradce na ministerstvu obrany USA. Před 50 lety, 26. července 1966, generál Moravec ve Washingtonu zemřel.

Pocházel z Čáslavi, kde se narodil 23. července 1895 jako nejstarší z deseti dětí v rodině úředního zřízence okresního hejtmanství. V roce 1915 musel zanechat studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl vyslán do školy pro záložní důstojníky a odvelen na ruskou frontu, kde v lednu 1916 přešel do zajetí. Vstoupil do Srbské legie a s ní bojoval v Rumunsku. Po vstupu do československých legií se dostal mimo Rusko a účastnil se bojů v Řecku, ve Francii a v Itálii.

Po návratu do vlasti v listopadu 1918 byl Moravec vyslán na Slovensko do bojů proti maďarským bolševikům. Rozhodl se pro dráhu důstojníka z povolání, v letech 1927 až 1929 vystudoval Vysokou školu válečnou. Po krátkém působení v Plzni byl v roce 1930 převelen do Prahy jako přednosta zpravodajského oddělení Zemského vojenského velitelství. Od roku 1934 byl pak Moravec šéfem druhého oddělení Hlavního štábu (vojenské zpravodajské služby).

Vybudoval úspěšnou zpravodajskou službu, kterou zaměřil především na získávání informací o německých záměrech. Vláda však jeho varování před Hitlerem nedbala. S cennými dokumenty a s deseti nejbližšími spolupracovníky Moravec odletěl jen krátce před příchodem okupačních vojsk do Británie. Zde ve spolupráci s Brity řídil v letech 1940 až 1945 československou exilovou zpravodajskou službu. Patřil mezi nejbližší spolupracovníky prezidenta Beneše.

Likvidace Heydricha měla vzbudit pozornost

Moravcova skupina navázala spojení s odbojovými skupinami, které se tvořily v českých zemích a později i na Slovensku. Odboj se soustředil zejména na získávání informací a Moravcovi se to časem zdálo málo. Spolu s britskými kolegy uvažoval o povstání v protektorátu či o atentátu, který by vzbudil pozornost i v zahraničí. Nakonec se usnesli, že cílem akce bude zastupující říšský protektor Heydrich, člověk, který nechal popravit stovky českých odbojářů a rukojmí.

V roce 1944 byl Moravec povýšen na brigádního generála, což bylo posledním oceněním jeho zásluh. Po skončení druhé světové války byl v důsledku odporu KSČ k jeho osobě poslán na „dovolenou“ a až v roce 1947 byl jmenován velitelem divize v Mladé Boleslavi. Po únoru 1948 Moravec odešel do exilu, kde řídil skupinu Okapi, vysílající do Československa agenty pro sběr informací. Začátkem 60. let odjel do USA, kde pracoval jako poradce ministerstva obrany.

V posledních letech svého života generál působil ve vojenské rozvědce americké armády jako poradce pro Československo; jednalo se však spíše o čestnou funkci.

Moravec, který se dožil 71 let, je autorem vzpomínkové knihy Špión, jemuž nevěřili. Byl otcem dvou dcer – Hany a Taťány.

Čtěte také: Český krtek v CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články