Čeho se bojí ČSSD? Z lex Babiš prý couvli kvůli Škodovce

Stíny ovládnutí Škoda Holding?

Čeho se bojí ČSSD? Z lex Babiš prý couvli kvůli ŠkodovceNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

S těsným odmítnutím zákona o střetu zájmů, který mířil na šéfa Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše (ANO), se množí spekulace, proč sociální demokraté otočili a zákon nepodpořili. Mohla by za tím být například obava z možného zveřejnění detailů v případu ovládnutí strojírny Škoda Holding v roce 2002. Tehdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka. Špičky strany to však odmítají. Server HlídacíPes.org tento týden uvedl, že policie případ odložila a v kauze kvůli promlčení nebude nikdo obviněn. Případu se dnes věnoval Radiožurnál. Podle něho vznikla státu více než miliardová škoda a rozhodnutí o odložení dostalo jako poškozená strana i právě Babišovo ministerstvo financí.

O odložení vyšetřování ovládnutí největší české strojírny Škoda Holding informoval jako první server HlídacíPes.org ve středu. Podle jejich zjištění se na část kauzy vztahuje promlčecí lhůta, další část byla uzavřena kvůli podkladům ze Švýcarska a zároveň se prý vyšetřovatelům nepodařilo prokázat propojení podezřelých s případným trestným činem. V komplikovaném případu odkoupení Škodovky tak nebude nikdo obviněn a případ je uzavřen.

Dle některých spekulací by pak případ mohl mít souvislost s dnešním hlasováním Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté v něm nepodpořili návrh opozičního poslance TOP 09 Martina Plíška, aby se firmy, kde více než 10 % vlastní člen vlády, nemohly účastnit veřejných zakázek. ČSSD tak mohla couvnout ze snahy omezit koaličního konkurenta v obavě z toho, že ministerstvo financí jako jeden z účastníků sporu o průběhu odkoupení Škoda Holding využije nové poznatky ze spisu proti sociálním demokratům. Právě za jejich vlády, kdy byl Bohuslav Sobotka ministrem financí, došlo k prodeji Škody Holding.

„Slyším to poprvé od vás, je to úplně nová informace a ani si ty události neumím nijak spojit,“ řekl deníku ECHO24.cz místopředseda ČSSD a šéf sněmovny Jan Hamáček. Na dotaz, zda se kvůli okolnostem odkupu Škody Holding nemohli sociální demokraté dostat pod tlak, zopakoval, že žádné takové informace nemá: „Pro nás byl skutečně silný a rozhodující argument s kolizí s evropským právem.“

„Člen vlády by neměl být ovládající osobou jakékoliv firmy. Vyřešíme to v projednávané novele zákona o střetu zájmů,“ napsal na Twitter premiér Bohuslav Sobotka. V pátečním hlasování se zdržel s tím, že podpoří lepší verzi zákona. Pro bylo v hlasování ze 162 přítomných 77 poslanců. Aby prošla, scházelo pět hlasů.

Sobotka také upřesnil, že předpis se nemůže uplatnit zpětně, ale vztahoval by se na všechny nově jmenované ministry, ať už by to bylo před nebo po příštích volbách do Sněmovny. „Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se to týkalo i současných členů vlády, ale zákony nemůžete přijímat tak, aby byly retroaktivní,“ řekl.

Ve více než 10 let táhnoucím se případu převzetí Škody Holding požádala česká strana o spolupráci švýcarské, britské a lichtenštejnské úřady, kde sídlily firmy jedné z postav kauzy bývalého manažera Mostecké uhelné společnosti Jiřího Diviše. Švýcarský soud rozhodl, že 30 milionů eur použitých k nákupu akcií a aktiv společností Škoda nepocházelo z trestné činnosti.

Korupce za desítky milionů a více než miliardová škoda

Švýcarští detektivové se případem Škody zabývali dohromady s případem MUS. Obě firmy totiž získala stejná skupina bývalých manažerů společnosti, kromě Diviše to měl být Marek Čmejla, Luděk Měkota, Antonín Koláček a Oldřich Klimecký, kteří si podíly z obou firem měli rozdělit mezi sebou.

Radiožurnál píše, že tuto transakci z roku 2002 provázela kromě úplatků ve výši 31 milionů korun také možná 1,15miliardová škoda na státě. Promlčení se na kauzu dle rozhlasu vztahuje proto, že se dle zákona nejednalo přímo o privatizaci, na kterou se vztahuje lhůta až 20 let dlouhá. Akcie a pohledávky prodávala Česká konsolidační agentura a nikoliv Fond národního majetku.

Čtěte také: Ovládnutí plzeňské Škody bylo dle švýcarského soudu v pořádku

Úplatek 31 milionů korun měl poslat Jiří Diviš jako jednatel firmy Appian, která Škodovku od ČKA koupila, jako součást 150 milionové částky putující skrze schránku na Britských panenských ostrovech. Více než 30 milionů pak doputovalo do švýcarské firmy Darios, další část z peněz – 96 milionů – mělo skončit na účtě skupiny Marila, ze kterého se peníze vybraly v hotovosti. K účtům Dariosu měli přístup manažeři firmy Slavia Capital, která byla poradcem Škody při prodeji Appianu.

Dle policie je suma 350 milionů korun, za kterou byly akcie a pohledávky Škody prodány, podhodnocená i proto, že jen na účtech měly firmy spadající do holdingu miliardy. Na škodu 1 miliardy a 150 milionů pak policie přišla díky svědectví jednoho ze zájemců, který byl údajně ochotný jen za jednu z dceřiných firem Škody nejméně 1,5 miliardy korun zaplatit.

Prošetřován měl být i přímo tehdejší ministr financí, dnes premiér Bohuslav Sobotka, jelikož se ale rozhodnutí opíralo o rozhodnutí poradce ČKA, nebyly důkazy o jeho pochybení.

Rozhodnutí o odložení případu bylo dle Radiožurnálu zasláno čtyřem podezřelým z korupce, pátá je strana poškozeného zastoupená v tomto případě ministerstvem financí.

Čtěte také: K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘

ČSSD rozjela kampaň proti Babišovi, ten přemýšlí o konci koalice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články