Merkelová prý Česku pomůže ve sporu o naftu

Sobotka v Berlíně

Merkelová prý Česku pomůže ve sporu o naftuAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí při návštěvě Německa požádal kancléřku Angelu Merkelovou o spolupráci při modernizaci železničních tratí mezi Prahou a Berlínem a také Mnichovem. Zájem na zlepšení spojení vyjádřila i Merkelová. Ujistila rovněž českého premiéra o podpoře Berlína ve sporu o naftu, kterou mělo Česko uloženu u zkrachovalé firmy Viktoriagruppe. Sobotka večer v projevu na Humboldtově univerzitě také vyzval k další integraci Evropské unie a k její otevřenosti pro další rozšíření.

„Já doufám, že paní kancléřka pochopila, že to patří mezi klíčové priority, které má Česká republika ve vztahu k Německu,“ řekl o modernizaci železnice Sobotka. „Je ostuda, pokud to železniční spojení mezi Českou republikou a Německem v 21. století je v takovém stavu, v jakém je,“ podotkl.

Podle Sobotky stojí Česko o vysokorychlostní trať, která by spojila Berlín s Prahou. Má proto i podporu saské zemské vlády. Stavba trati by mohla na českém území začít nejdříve v roce 2022. Je však třeba, aby Německo tuto trasu zařadilo do svého plánu výstavby dopravní infrastruktury, aby na ni bylo možné čerpat prostředky z evropských fondů jako na přeshraniční projekt.

Sobotka s Merkelovou jednal též o problému zkrachovalé firmy Viktoriagruppe. Česko ve skladu firmy v bavorském Kraillingu uložilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky České republiky vůči firmě popřel. Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

„Podle našeho právního názoru bude klíčová otázka, do jaké míry bude možné zohlednit vlastnické nároky českého státu,“ řekla dnes Merkelová. „Věc je teď v rukou soudu, ale Německo a Česká republika úzce spolupracují na tom, co by se ještě dalo udělat, aby se zlepšilo vlastnické postavení českého státu,“ dodala.

Čtěte také: Sobotka chce z Německa získat zpět české naftové rezervy

Sobotka německé vládě poděkoval za spolupráci. „V každém případě jde skutečně o majetek České republiky, který byl pořízen za prostředky daňových poplatníků České republiky a přirozeně česká vláda má zájem na tom, aby tento majetek nebyl dotčen jakýmikoli problémy společnosti Viktoriagruppe,“ řekl.

Český premiér v Berlíně také vyzval k posílení evropské integrace v oblasti energetiky. „Pokud se nám podaří, aby energetická unie nezůstala jen na papíře, věřím tomu, že se stane jedním ze základů evropské energetické bezpečnosti, konkurenceschopnosti a koneckonců evropské integrace jako takové,“ řekl Sobotka.

Na Humboldtově univerzitě také žádal, aby unie byla otevřená k budoucímu rozšíření o země západního Balkánu a východní Evropy. „Státům, které se rozhodnou pro vstup do Evropské unie, musíme dát jasnou evropskou perspektivu,“ prohlásil Sobotka. Podle něj je třeba navázat na odkaz bývalého českého prezidenta Václava Havla a někdejšího německého ministra zahraničí Joschky Fischera, kteří v minulosti podporovali rozšíření EU o státy střední a východní Evropy, mimo jiné i o Česko a Slovensko.

Český premiér se v Berlíně setkal i se zástupci německých firem, které investují v ČR. Společnosti podle něj vnímají své investice v Česku kladně, jako riziko ale vidí možný nedostatek kvalifikované pracovní díly. Sobotka se proto vyslovil pro větší podporu technického vzdělávání na středních školách, větší zapojení firem do vzdělávání a pro podporu výuky němčiny. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články