Zrušte hraniční kontroly uvnitř Schengenu, vyzývá Evropská komise

KOMISE PROTI PLOTŮM

Zrušte hraniční kontroly uvnitř Schengenu, vyzývá Evropská komiseNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská komise chce, aby kontroly na vnitřních schengenských hranicích, zavedené některými členskými zeměmi unie kvůli migrační krizi, skončily nejpozději letos v prosinci. Novinářům to řekl eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos, který v pátek v Bruselu představil cestu, jež má podle názoru komise k tomuto cíli vést. Její součástí je vznik společné evropské pobřežní a pohraniční stráže, vykázání těch, kdo nemají právo na azyl, ale také reforma způsobu, jakým nyní země unie o udělování azylu rozhodují.

„Rád bych, aby konečný cíl dnešního plánu byl naprosto jasný: Je to posun od jednostranných rozhodnutí o obnově hraničních kontrol ke koordinovanému přístupu a ukončení všech kontrol ke konci roku,“ prohlásil Avramopulos. Kvůli rostoucím počtům migrantů zavedlo kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru od loňského září osm zemí; dvě z nich už toto opatření ukončily.

Krach schengenského prostoru volného pohybu by podle komise měl bezprostřední roční dopady mezi pěti a 18 miliardami eur (135 miliard až 486 miliard Kč).

‚Migrační skládačka‘ přesahuje EU

Eurokomisař dnes upozornil, že schengenský systém je jen jednou částí větší „migrační skládačky“, která EU přesahuje. Unie za klíčovou v této věci pokládá spolupráci s Tureckem, která bude hlavním tématem mimořádného summitu EU a Turecka v pondělí.

Cílem dohody mezi unií a Ankarou, která byla uzavřena loni v listopadu, je výrazné snížení počtů migrantů, kteří z Turecka přes moře připlouvají do Řecka. Docílit se toho má kombinací lepších podmínek a větších možností pro více než 2,5 milionu syrských uprchlíků přímo v Turecku, lepší kontrolou hranice a bojem s pašeráckými sítěmi. Turecko už začalo také přebírat od Řecka zpět ty migranty, kteří v EU nárok na azyl nemají.

Řada zemí EU v souvislosti s migrační krizí v posledních měsících zpřísnila kontroly na svých hranicích. Kromě Německa k přísnějším kontrolám přikročilo například Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Belgie, Nizozemsko, Dánsko či Švédsko. Po teroristických útocích z loňského listopadu zpřísnila hraniční kontroly i Francie.

EU za spolupráci Ankaře zajistila tři miliardy eur pro řešení situace syrských uprchlíků a daleko intenzivnější vzájemné vztahy.

Dnešní plán komise předpokládá také obnovení kontroly nad vnější hranicí schengenského prostoru. Proto by země EU a europarlament měly nejpozději v červnu schválit vznik unijní pobřežní a pohraniční stráže tak, aby toto těleso mohlo v srpnu začít skutečně pracovat. Už nyní by se podle názoru komise měly unijní členské státy začít připravovat na poskytnutí potřebných lidí a techniky.

Čtěte také: Migranti prorazili plot na řecko-makedonské hranici

Orbán: Chystáme se na oplocení hranice s Rumunskem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články