Stát jako plátce alimentů? Chystá se plán za 850 milionů

Státní zálohy za neplatiče

Stát jako plátce alimentů? Chystá se plán za 850 milionůNOVÉ
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) Foto: Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Pro státní pokladnu to může být nový výrazný výdaj. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) přišla s plánem na zavedení zálohovaného výživného. Díky státu by se k alimentům dostali i ti rozvedení rodiče, jejichž bývalý partneři jim je dosud neuhradili. Podle odhadu resortu práce a sociálních věcí vyjde daňové poplatníky takový přístup zhruba na 850 milionů korun ročně.

Věcný záměr zákona o zálohovaném výživném je v připomínkovém řízení a s ním i základní vyčíslení nákladů. Preferovanou variantou návrhu je poskytnutí peněz těm rodičům s dětmi, kterým se nedaří vymoci soudem stanovené výživné ani s pomocí exekutorů. Do role vymahače alimentů po jejich dlužnících by se potom postavil stát.

Ministerstvo spravedlnosti eviduje za loňský rok 11 154 lidí, kteří byli odsouzeni za zanedbání povinné výživy. V letošním roce to bylo bez prosincových dat zatím 9129 osob.

„Dle kvalifikovaného odhadu lze celkové náklady na výplatu zálohovaného výživného stanovit ve výši 789 milionů korun prvním roce účinnosti zákona a 783 milionů korun v dalších letech, a to již včetně odhadovaného výtěžku ze zpětného vymáhání,“ uvádí ministerstvo práce. Další peníze si mají ale vyžádat nová pracovní místa nutná pro výkon agendy. V prvním roce má jít zhruba o 75 milionů, v dalších letech o 68 milionů korun. Ročně má jít tedy po sečtení obou položek zhruba o 850 milionů.

„Považuji za naprosto zásadní, aby v naší zemi přestaly být děti ohroženy chudobou jen proto, že jeden z rodičů na ně neplatí výživné.“

Součástí věcného záměru zákona jsou i statistiky o výživném v Česku. Podle ministerstva práce se v závislosti na věku dítěte pohybuje okolo 2150 až 3280 korun měsíčně. Ministerstvo spravedlnosti eviduje za loňský rok 11 154 lidí, kteří byli odsouzeni za zanedbání povinné výživy. V letošním roce to bylo bez prosincových dat zatím 9129 osob.

Babiš novinku odmítá, Marksová na ní trvá

Vyplácení zálohovaného výživného by mělo být novinkou roku 2016. Už při prvních informacích o tomto záměru se proti němu ozval ale vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). „To bychom potom museli řešit i nezaplacené faktury podnikatelům, potom se rozpočtově totálně zhroutíme,“ varoval.

„Považuji za naprosto zásadní, aby v naší zemi přestaly být děti ohroženy chudobou jen proto, že jeden z rodičů na ně neplatí výživné,“ uvedla pro deník ECHO24.cz ministryně Michaela Marksová. „Podobný zákon má 15 členských států Evropské unie a také Norsko nebo Lichtenštejnsko,“ dodala na obranu normy.

Pokud se výživné týká školáků, musí navíc řádně plnit povinnou školní docházku.

Ministerstvo práce zdůvodňuje chystanou novinku vládním programovým prohlášením, které slibuje podporu rodičům s dětmi v případech, kdy na ně druhý z rodičů neplatí stanovené výživné. „Je třeba uvést, že v České republice sice v současnosti není právně zakotven žádný nástroj obdobný institutu zálohovaného výživného, avšak rodiny s dětmi, které se dostávají do nepříznivé finanční situace z důvodu nehrazení výživného druhým z rodičů, mohou být zabezpečeny dávkami pomoci v hmotné nouzi,“ zmiňuje návrh zákona.

Marksová dodala, že její resort je zodpovědný za sociální politiku a ochranu dětí. „Od ministerstva spravedlnosti požadujeme data, jaká je efektivita vymáhání a proč a v jakém počtu není dnes výživné vymoženo,“ připojila.

Zabavení řidičáků v minimu případů

Už věcný záměr zákona stanovuje podmínky, za kterých by lidé měli na zálohované výživné nárok. Musí existovat vykonatelné rozhodnutí soudu či soudem schválená dohoda rodičů o výživném pro dítě. Dále to musí být minimálně tři měsíce od poslední zaplacené splátky výživného a navíc musí po tři měsíce „bezvýsledně trvat“ také soudní výkon rozhodnutí nebo exekuční řízení. Pokud se výživné týká školáků, musí navíc řádně plnit povinnou školní docházku.

Neplatící rodiče – ve většině případů jde o otce – měl k lepší platební kázni motivovat zabavený řidičský průkaz. Soudy mohou totiž za neplacení alimentů řidičské průkazy odebírat. Podle statistik je tato cesta zatím využívaná minimálně. Z více než 11 tisíc případů neplatičů výživného v roce 2013 přišlo o řidičák 53 lidí. Letos to bylo 103 případů na více než devět tisíc odsouzených.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz