Virtuální realita díky kartonu už i na YouTube
Společnost Google rozšiřuje s příchodem brýlí na simulování virtuální reality služby, které tuto zatím poměrně novou funkci využívají. Nově je VR dostupná i na nejpopulárnějším video serveru YouTube a to hlavně díky brýlím Google Cardboard, které přinášejí dostupný svět virtuální reality ke každému s chytrým telefonem. Stačí si pořídit kartonové skládající brýle, telefon do nich umístit a vychutnat si nový pocit ze sledování zábavného obsahu.
V praxi stačí na vyzkoušení virutální reality nebo VR, jak se často tento pojem zkracuje, pár korun a váš smartphone. Společost Google totiž představila svůj Cardboard, což znamená pro běžné uživatele dostupnou možnost, jak si zážitek z nového sledování zábavy přiblížit a to bez nutnosti investice tisíců korun do specializovaných VR simulátorů.
Stačí si tyto kartonové skládací brýle s čočkami objednat za pár desítek korun z internetu nebo si je po domácku vyrobit. Následně se dovnitř vloží telefon s Androidem nebo iOS se zapnutou aplikací, která brýle podporuje a přímo před vašima očima se začne požadovaný obsah přehrávat.
Google Cardboard má i stejnojmenou aplikaci, ve které si základní pohledy ve VR můžete vyzkoušet. V současnosti přibývají i další aplikace včetně her, které si díky skládacímu kartonu může zkusit opravdu každý. Využití si tyto brýle samozřejmě najdou i při sledování filmů, seriálů a obecně videí, kdy se díky odizolovanosti má člověk cítit více vtažený do příběhu.
Celý trik je v rozdělení sledovaného obsahu do dvou speciálně velkých oken, které jsou od sebe odděleny tak, aby každé oko pozorovatele mělo před sebou celkový obraz. Ten je navíc mírněný vloženými čočkami, takže se uživatelé nemusí bát o svoje oči. Zajištěné by mělo být srkze rozhraní NFC i ovládání, k čemuž slouží dvojice magnetů. Ne vždy a na každém telefonu toto funguje, a tak se musí čas od času z brýlí vyndavat.
Na serveru YouTube se mají objevit i videa, ve kterých hlavní výhodu VR brýlí naleznete – otáčení hlavou do libovolných směrů a tím ovlivňovat pohled na dění. Transformací projdou i neVR videa, při jejichž sledování získáte dojem jako byste seděli v kině.