1

Útok proti pluralitě

Témata:

Žhářský útok na pražské centrum Klinika má kdekdo tendenci zlehčovat jako běžnou součást střetů mezi extrémními politickými silami, která se těch ostatních vlastně netýká a není proč se jí znepokojovat. Není to tak, bohužel. Házet zápalné láhve na dům, v němž jsou lidé, jednak není žádný symbolický akt, kdo se tohohle dopustí, počítá s tím, že někomu způsobí zranění nebo něco ještě horšího. Je to útok proti životu. A na politické nebo společenské úrovni to je útok proti pluralitě. Vážná věc.

V plamenném sporu o imigraci se často zmiňují ohrožené evropské hodnoty. Existují a skutečně ohrožené jsou. Právě pluralismus je ale taková evropská hodnota, dokonce klíčová. Pluralistický ideál není utopická představa společnosti, v níž se lidé různých ras a přesvědčení vezmou v kroužku za ruce a zpívají i spolu nějakou sentimentální písničku, nablble se při tom usmívajíce. Je to společnost, kdy se lidi navzájem často vytáčejí, protože zastávají postoje v očích druhého hloupé a nepřijatelné, jeden druhému se vysmívají, prosazují v jeho očích nesmyslné politické představy a třeba v tom jsou i úspěšní. Zároveň to ale dokážou snést, protože v těch druhý dokážou nevidět zločince. Třeba si dokonce uvědomují, že konfrontace s nesouhlasným názorem je vede k tomu, aby dokázali lépe obhájit ten svůj, vědí, že bez té „otravné“ opozice by duševně zakrněli.

Jenomže to vypadá, že pluralismu vychází z módy, útočí se na něj z mnoha stran. Nemálo lidí se totiž domnívá, že si ho jaksi nemůžeme dovolit kvůli těm apokalyptickým hrozbám za obzorem. A právě ta apokalyptická atmosféra, přesvědčení, že jde o všechno, může podobné zločiny jako byl žhářský útok v Praze nějak racionalizovat. Protože krajní nebezpečí si přece žádá krajní prostředky, alespoň se to tak říká.

A tohle chmurné vzrušení, jistota nejhoršího, pokud se něco honem neudělá, v Česku zdaleka není jenom věcí okrajových extrémních skupinek. Slova mají nějakou moc, nějaký význam. Pro debatu v Česku je často typické vnímání oponenta ne jako člověka, který se – třeba zásadním způsobem a v podstatné věci – mýlí, ale který selhává charakterově. Nebo dokonce kriminálně. Pokud se o nějaké skupině opakovaně a z pozice autority mluví jako o „vlastizrádcích“, je asi logické, když se k ní někdo jako k vlastizrádcům začne chovat. Vlastizrada je přece vážný a zavrženíhodný zločin, ještě nedávno se trestal smrtí. Zasáhnout proti vlastizradě je přece občanská povinnost…

Útok na Kliniku má nějaké konkrétní viníky, snad budou potrestáni. Pokud bude ale atmosféra v zemi dál takhle toxická, bude docházet k dalším. U mnoha lidí je ta „otrava“ způsobená strachem, třeba i oprávněnou obavu z dalšího vývoje, vyhnanou ale steroidy z plamenných výzev a hoaxů na sociálních sítích. Je tu ale ještě jiná nenávist, ta která ze sporů o imigraci nevyrostla, spíš v ní našla prapor, šanci artikulovat se krytá povinností chránit vlast a bůhvíco ještě. Ano, pluralita je terčem útoku z mnoha stran, mnozí evropští a američtí stoupenci politické korektností také usilují o dosažení dominance pomocí eliminace druhé strany, jejího umlčení. V současném Česku ale velkou hrozbu nepředstavují. Ten nejnebezpečnější atak dnes přichází od okázalých bojovníků za evropské hodnoty, jež sami nesdílejí, v jejich slovech je více nenávisti, jsou přijímána šířeji, opírají se o vizi přicházející pohromy, která opravňuje, aby se v zájmu jejího odvrácení udělalo prakticky cokoliv.

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.