Šest ruských vrtulníků jednou ranou ATACMS. Ukrajina bude rakety z USA dostávat pravidelně
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajina bude americké rakety dlouhého doletu ATACMS dostávat pravidelně a ve větším množství, uvedl ve čtvrtek ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Informovala o tom agentura Ukrinform. Kyjev jich zatím od USA dostal podle deníku The New York Times asi 20, jejich použití poprvé Ukrajina potvrdila v úterý. Ve středu dodávky raket ATACMS kritizoval ruský prezident Vladimir Putin.
Šéf ukrajinské diplomacie uvedl, že intenzivnější dodávky dojednali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden během osobního setkání ve Washingtonu na konci září. „Děkujeme Spojeným státům za dodržování dohod a posílení naší palebné síly,“ dodal Kuleba.
Ukrajinské síly uvedly, že tyto rakety použily v noci na úterý k útoku na letecké základny v Ruskem okupovaných městech Berďansk a Luhansk, kde zničily nebo poškodily okolo desítky vojenských vrtulníků. Na základě satelitních snímků zveřejněných Radiem Svobodná Evropa/ Radiem Svoboda váleční bloggeři sečetli, že jen na letišti v Berdaňsku zničila střela ATACMS šest vrtulníků a tři další poškodila. Střela či střely pocházely podle záběrů bloggerů z jedné salvy raketometu.
I have been waiting for months to hear this message and I believe that we have now enough evidence that the Russian helicopter base in Berdyansk received a devastating blow. This footage allegedly shows the result of the strike last night.
— (((Tendar))) (@Tendar) October 17, 2023
The Pro-Russian channels such as… pic.twitter.com/jMCBg5KQxd
Nasazení amerických raket poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil za začátek nové kapitoly války, ve které pro ruská vojska nebude žádné místo za mezinárodně uznanými hranicemi Ukrajiny bezpečné.
Prezident Putin označil dodávku raket ATACMS na Ukrajinu za chybu, situaci na frontě totiž podle něj výrazně nezmění. „[Tyto rakety] samozřejmě způsobují škody a znamenají další hrozbu. My ale budeme schopni útoky odrazit,“ prohlásil ruský prezident. „A co je nejdůležitější, [rakety ATACMS] postrádají kapacitu změnit situaci na frontě,“ dodal.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve středu ve své analýze však uvedl, že dodávky střel ATACMS mohou ovlivnit situaci na bojišti ve prospěch Ukrajiny. Kyjevu umožňují zasahovat letiště či sklady munice ve značné vzdálenosti od frontových linií a nutí ruskou armádu přizpůsobit se, uvedl ISW. Rakety ATACMS mají v nejnovější verzi dostřel až 300 kilometrů.