„Kolonizace Ukrajiny na dobu neurčitou.“ Telegraph přišel s navrhovanou americko-ukrajinskou dohodou
AMERICKÝ NÁVRH
Spojené státy jako kolonizátor Ukrajiny. I takové odsudky se ozývají po debatách, že by Ukrajina měla po válce umožnit Spojeným státům přístup k 50 % zisku z těžby nerostných surovin a k 50 % zisku z udělování licencí k zpracování surovin třetími stranami. Jde ale také o zisky z infrastruktury a ukrajinských přístavů. O tom, že nová administrativa Donalda Trumpa chce za pomoc Ukrajině získat přístup k ukrajinským nerostným zdrojům, Echo24 v minulosti informovalo. Nyní deník The Telegraph získal předběžný dokument, podle kterého americká administrativa navrhuje zřízení společného americko-ukrajinského fondu, který by udělování licencí řídil, a ve kterém by americká vláda měla předkupní právo, zároveň by se případné spory řešily u soudů New Yorku.
Dokument označený jako "Privileged & Confidential" (důvěrný a tajný poz. red.) datovaný 7. února 2025 je předběžný návrh. Podle zahraničních médií první verzi návrhu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulých dnech odmítl a chce přijít s vlastním návrhem po konzultaci s dalšími ukrajinskými představiteli. O možnosti těžby vzácných zemin a minerálů mluvil Zelenskyj v minulosti přímo s Trumpem, výměnou za další podporu Ukrajiny. Sám s tím přišel.
PSALI JSME: Mír za lithium. Trump chce z nerostného bohatství Ukrajiny vytěžit maximum
Avšak podmínky, které americký ministr financí Basset Zelenskému představil minulý týden v Kyjevě, jsou podle britského Telegraphu tvrdší než ty, kterým čelily poražené mocnosti po první i druhé světové válce.
Hodnota vzácných zemin a minerálů, jako kobalt, lithium a dalších na Ukrajině se odhaduje až na několik bilionů dolarů. Analýza ekonomické školy v Kyjevě však upozorňuje, že odhady hodnoty nerostných surovin jsou kvůli nerozvinuté infrastruktuře nepřesné. Podle Telegraphu chce Trump pomocí společného fondu získat pro Spojené státy až 500 miliard dolarů.
Podmínky fungování fondu jsou však tvrdé. "Pro všechny budoucí licence bude vláda Spojených států mít předkupní právo k nákupu minerálů, které lze vyvézt. "U všech budoucích licencí bude mít vláda USA přednostní právo na nákup vyvážených nerostů, které lze podstoupit," uvádí se podle Telegraphu v dokumentu.
Dokument také popisuje, že o řadě věcí týkajících se udělování licencí by měl rozhodovat tento společný fond. "Investiční fond pro obnovu má výlučné právo stanovit způsob, kritéria výběru, podmínky, které má ukrajinská vláda použít při udělování a dokumentaci budoucích licencí na těžbu nebo jiné zpeněžení přírodních zdrojů Ukrajiny, které jsou předmětem této dohody," uvádí dokument.
Případné spory se podle dokumentu mají řešit u soudu v New Yorku v angličtině.
Podle Telegraphu se dohoda má týkat zisků z těžby minerálů, plynu a ropy a i zisků z infrastruktury, jako jsou přístavy. Padesátiprocentní odvody by podle Telegraphu by měly větší podíl na HDP Ukrajiny, než podíl reparací Německa a Japonska pro prohraných světových válkách. "Podmínky smlouvy, která před týdnem přistála v kanceláři Volodymyra Zelenského, znamenají ekonomickou kolonizaci Ukrajiny ze strany USA na dobu neurčitou. Vyplývá z ní břemeno reparací, které je nedosažitelné," uvádí The Telegraph.
Donald Trump dříve prohlásil, že kyjevské úřady by měly Washingtonu vrátit prostředky, které USA investovaly do jejich podpory. Ty Trump odhadl na 300–350 miliard dolarů. Podle Telegraphu chce Trump získat od Ukrajiny až 500 miliard dolarů. Tato dohoda byla podle médií nedávno předložena Zelenskému.
Ten uvedl, že nedovolil ministrům podepsat dohodu o nerostných surovinách se Spojenými státy, protože nebyla připravena a nechrání ukrajinské zájmy. "Pro mě je velmi důležité mluvit o investicích na Ukrajině. A to musí být právně správně, korektně sepsáno. Můžeme přemýšlet o tom, jak rozdělit zisk, pokud je to vše spojené s bezpečnostními zárukami. Tuto souvislost v dokumentu zatím nevidím," řekl.
"Když jsme se podívali na podrobnosti, nebylo tam nic o (budoucích amerických bezpečnostních zárukách)," řekl deníku nejmenovaný ukrajinský představitel. Americký ministr podle Financial Times tvrdil, že už pouhá přítomnost Američanů zajišťujících bezpečnost nalezišť nerostných surovin by stačila k odstrašení Moskvy.
Zelenskyj už dříve uvedl, že je připraven uzavřít dohodu o zpřístupnění ukrajinských nerostných zdrojů americkým investicím. Ukrajinské přírodní zdroje jsou zmíněny v takzvaném plánu vítězství, který ukrajinský prezident představil loni v létě. Kyjev v něm tehdy podle webu Ukrajinska pravda navrhnul podpis dohody s USA, EU a dalšími spojenci, která by umožnila společné investice a využívání ukrajinských přírodních zdrojů jako je uran, titan, lithium, grafit a další.
Na Ukrajině se nacházejí vzácné nerosty, jejichž hodnota se odhaduje na několik bilionů dolarů, ale množství nalezišť je v oblastech na východě země, které jsou buď pod ruskou okupací, nebo jim hrozí, je obsadí postupující ruská armáda.