Syrská vláda je otevřená možnosti zanechání vojenských základen Rusku. „V politice neexistují věční nepřátelé.“
RUSKÉ ZÁKLADNY V SÝRII
Nová vláda Sýrie je otevřená možnosti, že by Rusko nadále využívalo své strategické vojenské základny v zemi i po svržení Bašára Asada. O této možnosti informoval syrský ministr obrany Murhaf Abú Kasra v rozhovoru pro The Washington Post, informoval o tom i server The Moscow Times.
Asadův pád v prosinci, který přišel po nečekané ofenzívě povstalců, vyvolal otázky ohledně budoucnosti ruských základen v Tartúsu a Hmímímu. Ministr Abú Kasra uvedl, že Damašek by mohl ponechání ruských základen zvážit, pokud by to přineslo výhody pro Sýrii.„Pokud z toho budeme mít prospěch, pak ano,“ řekl.
Toto vyjádření představuje zásadní změnu postoje nové syrské vlády, která byla ještě donedávna terčem ruského bombardování. Podle ministra Abú Kasry se však vztahy mezi Moskvou a novou vládou v Damašku od prosincového pádu Asada „výrazně zlepšily“. „V politice neexistují věční nepřátelé,“ poznamenal s odkazem na vztah s Ruskem.
V lednu nová syrská vláda během jednání s ruskou delegací vyzvala Moskvu, aby se postavila čelem k chybám minulosti. Syrská média také dříve uvedla, že Damašek zrušil dohodu, která Rusku poskytovala dlouhodobý přístup právě k námořní základně v Tartúsu, který by se nyní Rusku mohl opět vrátit.
Tartúská námořní základna a letecká základna Hmímím jsou jediné ruské vojenské objekty mimo bývalý Sovětský svaz a hrají klíčovou roli v aktivitách Moskvy na Blízkém východě a v Africe.
Ruský prezident Vladimir Putin, který v roce 2015 nařídil vojenský zásah v Sýrii na podporu Asadova režimu, již dříve prohlásil, že Rusko v Sýrii dosáhlo svých strategických cílů navzdory změně režimu.