Česko má druhé zlato z Paříže. Kanoista Martin Fuksa vyhrál závod na 1000 metrů

OLYMPIÁDA

Martin Fuksa je olympijským vítězem. Foto: Záznam olympijského ceremoniálu.
3

Kanoista Martin Fuksa rozšířil českou sbírku medailí o druhé zlato. V závodu kanoistů na 1000 m vedl už od přibližně od poloviny závodu a svůj náskok udržel. Rozšířil tak sbírku medailí českých olympioniků na tři.

"Nevěděl jsem kde jsem, jenom jsem chtěl vyhrát závod," uvedl Fuksa krátce poté, co vylezl z lodi na kanálu ve Vaires-sur-Marne. Svůj úspěch připisuje i tomu, že se připravoval mimo olympijskou vesnici a soustředil se pouze na svůj výkon. V minulých letech si podle svých slov užíval olympijskou atmosféru, letos však chtěl vše podřídit šanci na zlato.

Poděkoval také těm, kteří ho během závodu podporovali a svoji rodině. „Je to jejich medaile,“ uvedl Fuksa.

Fuksa ve finále navázal na dominantní výkon z dopoledního semifinále. V boji o medaile se posunul do čela hned po startu a postupně si vypracoval až desetimetrový náskok. Ve finále zajel čas 3:43,16 a dnes podruhé vylepšil olympijské maximum na této trati.

Stříbrnou medaili vybojoval skvěle finišující Brazilec Isaquias Queiroz, třetí skončil stejně jako před třemi lety v Tokiu Serghei Tarnovschi z Moldavska.

Fuksa je trojnásobným mistrem světa, dvanáctinásobným mistrem Evropy a držitelem dvou světových rekordů. Zúčastnil se Letních olympijských her 2016 v Riu a Letních olympijských her 2020 v Tokiu, tam se na medailové pozice nedostal, když v obou případech skončil pátý.