Německo Česku slíbilo, že poplatek za tranzit plynu zruší co nejdříve
TRANZIT PLYNU
Německo dnes Českou republiku ujistilo, že zrušení poplatku za tranzit plynu přes německé území bude nejspíš v parlamentu schváleno tento týden, nebo v lednu. Novinářům to řekl náměstek českého ministra průmyslu Štěpán Hofman, který se v Bruselu zúčastnil jednání unijních ministrů zodpovědných za oblast energetiky.
"Společně s rakouskými a slovenskými kolegy jsme dnes představili negativní dopady německého poplatku na ceny plynu pro české a evropské zákazníky a zároveň i negativní dopady odchodu od ruského plynu a ze strany Německa jsme byli ujištěni, že poplatek byl již zrušen vládou a čeká na schválení v německém Bundestagu, které by mělo proběhnout tento týden," uvedl náměstek Hofman. "Jestliže neproběhne tento týden, tak proběhne pravděpodobně v lednu s tím, že účinnost bude retroaktivní od 1. ledna," dodal.
Česká republika, Slovensko a Rakousko Berlín již dříve vyzvaly, aby ještě tento měsíc schválil novelu zákona, která zruší poplatek za tranzit plynu přes jeho území. Německo v květnu po kritice z České republiky a z dalších zemí slíbilo, že kontroverzní poplatek od ledna zruší. Připravilo kvůli tomu novelu, kterou v září Spolkový sněm schválil v prvním čtení. Na začátku listopadu se ovšem v Německu rozpadla vládní koalice, což další schvalování novely zkomplikovalo.
Německo poplatek zavedlo na podzim roku 2022, sloužit měl k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a na zajištění bezpečnosti dodávek. Poplatek se týká společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů. Novela zákona omezuje platbu poplatku pouze na německé odběratele.
Společnost Trading Hub Europe GmbH (THE), která je správcem a koordinátorem německého trhu s plynem, v listopadu uvedla, že od ledna poplatek zvýší z nynějších 2,50 na 2,99 eura (zhruba 75 Kč) za každou megawatthodinu (MWh). Toto zvýšení vychází právě z předpokladu, že poplatek bude omezen pouze na německé odběratele.