Polární záře má být silná v noci na pondělí, rekordní byla z pátku na sobotu
POLÁRNÍ ZÁŘE V ČR
Také v noci na neděli bylo možné podle meteorologů vidět v Česku na obloze polární záři, byla ale jen chvílemi a nesrovnatelně slabší než předchozí noc z pátku na sobotu, kdy byla nejsilnější od roku 2003. Dnešní večer a noc na pondělí jsou v tomto ohledu nadějnější, polární záře by mohla být opět silná, uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Případnému pozorování by podle něj mohlo přát i počasí, noc má být jasná nebo skoro jasná.
Zemi zasáhla podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) poprvé od roku 2003 geomagnetická bouře nejvyššího pátého stupně, a v noci na sobotu tak byla neobvyklá barevná podívaná vidět i v místech daleko více na jih, než je obvyklé. Sociální sítě následně zaplnily profesionální i amatérské fotografie polárních září, které jsou základním průvodním jevem geomagnetických bouří a které byly pozorovatelné v mnoha zemích včetně Česka. Podle příspěvků ji lidé pozorovali třeba v Plzni, Českém Krumlově, na severní Moravě, v Olomouci, ale i v Brně, na Blanensku či Břeclavsku.
S ohledem na bouřlivou aktivitu Slunce odborníci uvedli, že šance k zaznamenání či spatření polární záře ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska, jsou i v dalších dnech. "Uplynulou noc jsme moc štěstí na polární záře neměli. Sice chvílemi bylo možné slabou záři zachytit fotograficky, byla ale nesrovnatelně slabší než noc předcházející. Naděje ale stále existuje v neděli večer a v noci a není malá. Čekáme totiž na příchod materiálu z největší erupce X5.8, ke které došlo na Slunci včera (v sobotu) k ránu," uvedl ČHMÚ. Kdy přesně by mohla být polární záře opět vidět, nelze podle něj říci. "I nadále platí, že pro dobré pozorování je nutné být pod co nejtmavší oblohou s dobrým výhledem na severní obzor," dodali meteorologové.
Nejsilnější polární záře od roku 2003…a noc ještě nekončí…. pic.twitter.com/t5miRbVusa
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 10, 2024
Polární záře je viditelným důkazem toho, že nastala geomagnetická bouře. Při nižších stupních se vyskytuje jen v polárních oblastech kolem pólů, při vyšších je patrná i jinde. Silné geomagnetické bouře mají ale i nepříznivé důsledky jako třeba problémy v radiovém spojení a výpadky satelitní navigace. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd ČR mohou tento jen nepříznivě pocítit i někteří lidé, podle některých starších studií může mít vliv třeba na pozornost.
Druhá vlna silné polární záře v ČR… tohle se nedá popsat slovy. Nestíháme prakticky fotit ! pic.twitter.com/25aSBhUucv
— Lukáš Ronge (@RongeLukas) May 10, 2024
"Nejsem fyziolog, ale předpokládám, že to je otázka nervozity, nepozornosti a podobně," řekl v sobotu Suchan. Některé studie podle něj poukazovaly na vyšší výskyt infarktů nebo statistiku dopravních nehod. "Na druhou stranu ty práce jsou poměrně staré, třeba 20 až 30 roků, a naše společnost se mění," podotkl vědec. Je potřeba si také uvědomit, že takzvané kosmické počasí je jen jedním z faktorů, které člověka ovlivňují.