V Polsku se kšeftovalo s cizineckými vízy. Náměstek ministra se pokusil o sebevraždu
AFÉRA V POLSKU
Polskem měsíc před volbami hýbe nebývalý skandál s vízy. Podle informací prokuratury a médií některé polské konzuláty především v Asii nabízely vízum, a tedy volný vstup do schengenského prostoru, místním za v přepočtu několik tisíc dolarů. Případ vyšetřuje polský protikorupční úřad. Podle něj se jedná o stovky kusů takto vydaných víz, podle polské opozice však o statisíce. V reakci na skandál byl odvolán náměstek pro konzulární služby na ministerstvu zahraničí Piotr Wawrzyk. Ten se minulý týden pokusil neúspěšně o sebevraždu. Skandálem se již zabývá Evropská komise, která zaslal do Polska dopis. Mluvčí Evropské komise Anitty Hipperová označila zjištění za znepokojivá.
Polská opozice v čele s Donaldem Tuskem viní vládu v souvislosti se skandálem z pokrytectví. Donald Tusk mluví o 250 -350 000 neoprávněně vydaných víz. Zdoje svých odhadů neupřesnil. Většina takto vydaných víz totiž podle něj bylo vydána v muslimských zemích. Polská vládnoucí strana přitom proti migraci dlouhodobě brojí. „Jedná se o největší skandál, kterému jsme v 21. století museli čelit. Korupce v nejvyšších vládních kruzích, které vedou k našemu přímému ohrožení,“ komentoval skandál, o kterém informovala v posledních týdnech média předseda Senátu a člen opoziční Občanské platformy Tomasz Grodzki.
Lidé z různých zemí mohli za úplatu získat polské pracovní vízum ve zrychleném řízení a bez řádného prověřování uvádí k situaci média.
„V jedné africké zemi byly stánky před polskou ambasádou, kde jste si mohli koupit vízum, stačilo vyplnit jméno,‘“ uvedl nejmenovaný pracovník ambasády pro Radio Zet.
Polská opozice tvrdí, že k prodeji víz za úplatu docházelo na polských ambasádách v Africe a v Asii nejméně v posledních třech letech. Podle statistik Eurostatu Polsko skutečně vydalo nejvíce pracovních víz v EU, když vydalo například v roce 2021 skoro 800 000 pracovních víz (čtvrtinu pracovních víz do Schengenu). Podle polských médií byly navíc polské úřady o podezřelých vízech informovány až od zahraničních úřadů, které si všimly velkého počtu migrantů s polskými vízy.
Vládní představitelé vybízí k opatrnosti, má se jednat o stovky, ne tisíce víz
Polští vládní představitelé však vybízejí v souvislosti se skandálem k opatrnosti. „Byl bych opatrný při používání sousloví ‚gigantický skandál‘, vzhledem k tomu, že víme tak málo,“ uvedl předseda zahraničního výboru Sejmu Radoslaw Fogiel. Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau upozornil, že udělení víza neznamená, že příchozí budou vpuštěni do země, až se objeví na hranici.
Polské ministerstvo zahraničí v reakci na skandál na konci srpna propustilo náměstka Piotra Wawrzyka, který měl na starosti konzulární záležitosti. Podle některých polských médií Wawrzyk například tlačil na to, aby byla vydána víza pro lidi z Indie jako součást velké bollywoodské produkce. Když uvedení filmoví tvůrci z Indie přijeli, neměli o tvorbě filmu vůbec tušení. Wawrzyk byl v minulý týden hospitalizován, když se podle webu Onet pokusil spáchat sebevraždu. V bytě byl po jeho převozu nalezen dopis na rozloučenou, kde za důvod pokusu uvádí nemístný mediální tlak na jeho osobu za něco, co neudělal.
K aféře se vyjádřil také polský generální prokurátor a zároveň ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. „Možná se dopustil chyb, když důvěřoval určitým lidem. Myslím, že ne, možná je to jinak. To určí státní zastupitelství. Pokud se ukáže, že je i trestně odpovědný, bude stíhán,“ uvedl k Wawrzykovi. Zároveň odsoudil chování opozice, která podle něj už s Wawrzykem jedná jako s vinným. Zároveň upozornil, že v probíhajícím vyšetřování státní zastupitelství eviduje zatím 268 nesprávně vydaných víz.
Polská prokuratura k celému případu vystoupila minulý týden. Na tiskové konferenci vystoupil zástupce šéfa protikorupčního oddělení Daniel Lerman. Před médii uvedl, že protikorupční policie se případem zabývá od března 2023, a to poté, co o koupených vízech byla informována dalšími bezpečnostními složkami. Také uvedl, že zadrženo bylo sedm lidí, z toho tři zůstávají ve vazbě. Zároveň uvedl, že prokuratura prošetřuje stovky, nikoliv tisíce případů víz vydaných za úplatu. Podle prokuratury jsou zaznamenány pouze případy z asijských zemí jako je Indie, Katar či Singapur a nikoliv z afrických zemí.
Situací se již zabývá i Evropská komise. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová poslala polským představitelům dopis a žádá odpověď do 3. října, uvedla mluvčí Evropské komise. Podle mluvčí Anitty Hipperové jsou obvinění, která se objevila v médiích, velmi „znepokojivá“ a Evropská komise celý případ detailně sleduje. „Počítáme s tím, že nám polské úřady poskytnou nezbytné informace, a vyzvali jsme je, aby tato obvinění vyšetřily,“ dodal.