Bidenovu chatrnou paměť zaprotokoloval vyšetřovatel. „Je bystrý,“ brání prezidenta demokraté
STÁRNUTÍ PREZIDENTA
Bezdůvodné, nepřesné, nevhodné či dokonce politicky motivované - tak označují členové americké Demokratické strany výroky zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o selhávající paměti amerického prezidenta Joea Bidena. Hur ve zprávě o vyšetřování Bidenova zacházení s utajovanými dokumenty mimo jiné uvedl, že 81letý prezident je "postarší muž s dobrými úmysly a chatrnou pamětí". Informovaly o tom dnes agentura AFP či zpravodajský web BBC.
Jedna z nejostřejších reakcí přišla od viceprezidentky Kamaly Harrisové, která Hura, jehož do funkce jmenoval bývalý prezident Donald Trump, obvinila z jasných politických motivací. "Pokud jde o roli a odpovědnost státního zástupce v takovéto situaci, očekávali bychom vyšší úroveň morální integrity," uvedla Harrisová.
Součástí veřejně publikované Hurovy zprávy byl i dopis z Bílého domu, který jej žádal, aby výroky o prezidentově paměti upravil způsobem, který je v mezích jeho "odborných znalostí a kompetencí". Zpráva mimo jiné uvádí, že Biden si během vyšetřování například nevzpomněl, kdy začalo a skončilo jeho viceprezidentské období či ve kterém roce zemřel jeho syn Beau.
Biden během uplynulého týdne několikrát popletl jména světových státníků. Při vzpomínání na hovory s evropskými lídry na summitu skupiny G7 z června 2021 opakovaně zmínil jméno politika, který byl tou dobou nejen dávno mimo úřad, ale také po smrti. Mluvil tak například o bývalém německém kancléři Helmutu Kohlovi místo jeho nástupkyně Angely Merkelové, jindy zaměnil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho předchůdce z konce minulého století Françoise Mitterranda.
Členové Demokratické strany, s nimiž v pátek hovořila BBC, nicméně tvrdí, že o duševní schopnosti prezidenta nemají obavy.
Demokratický senátor Jon Ossoff zdůraznil, že s prezidentem v posledních měsících trávil spoustu času. "Zjistil jsem, že je bystrý, soustředěný, působivý, imponující a efektivní," řekl nejmladší americký senátor. Kolegové s ním souhlasí, včetně senátora Chrise Van Hollena, který prezidenta na páteční tiskové konferenci označil za "přemýšlivého a zkušeného". Demokraté mají podle něj i nadále v prezidenta naprostou důvěru. "Chceme se držet někoho, kdo chápe, co tato země potřebuje," řekl Van Hollen.
Někteří politici z opačného politického tábora nicméně tvrdí, že Hurovy postřehy jen přispívají k převládajícímu názoru Američanů, že Biden, jenž se v letošních volbách uchází o znovuzvolení, je na výkon prezidentské funkce příliš starý.
"Snaží se, seč může, a to, co zmůže, mi začíná dělat starosti," řekl BBC umírněný republikánský senátor Thom Tillis. "Je mi jedno, jestli je vám 78 nebo 178, ale máte-li se stát lídrem svobodného světa, musíte být stoprocentně fit," dodal.
Obavy o Bidenův věk jsou tak pro jeho předvolební kampaň "trvalým problémem", řekl Larry Sabato, ředitel Centra pro politiku při Virginské univerzitě.
Bidenovým soupeřem v prezidentském klání se s velkou pravděpodobností stane jen o čtyři roky mladší Trump. Průzkumy veřejného mínění podle expertů naznačují, že Trump nečelí kvůli svému věku ze strany voličů takové kritice, třebaže i on už má v předvolební kampani na kontě několik podivuhodných výroků.
Trumpův bombastický styl a "nepřetržitý útočný postoj" totiž mohou přispívat k tomu, že je vnímán jako energičtější kandidát, míní Chris Borick, ředitel institutu pro průzkum veřejného mínění z Muhlenberg College. Starosti o Trumpův věk se podle něj nezdají být tak vážné. Zato v Bidenově případě bude muset jeho volební tým vynaložit spoustu energie na to, aby se vypořádal s názorem, že současný prezident už není k dalšímu výkonu své funkce duševně způsobilý, dodal.