Obstrukce vládních poslanců na Slovensku zablokovala jednání o odvolání ministrů
SLOVENSKÁ VLÁDA
Slovenské opozici v úterý nevyšel pokus o zahájení dvou mimořádných schůzí sněmovny o odvolání ministra životního prostředí Tomáše Taraby a ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Důvodem byla opakovaná obstrukce vládních poslanců a také většiny nezařazených zákonodárců, kteří mají dohromady většinu v parlamentu. Ta je potřebná už pro otevření jednání. Oba ministři výtky ke své práci odmítli.
Opozice nechala svolat obě schůze parlamentu v době, kdy trojice vládních stran jedná o obnovení své většiny ve sněmovně. Tu postupně ztratila po odchodu a vyloučení celkově šesti poslanců z klubů menších koaličních stran Hlas-SD a SNS. Tito již nezařazení poslanci se k opozici, která sama nemá většinu ve sněmovně, ovšem nepřidali.
V jednacím sálu sněmovny dopoledne chyběli nejen vládní poslanci a uvedená skupina nezařazených zákonodárců, ale i několik zástupců opozice. Jednací řád sněmovny stanoví, že předsedající odloží začátek schůze na další den, pokud se v úvodu svolaného jednání nezaregistruje prostřednictvím hlasovacího zařízení většina poslanců. Očekává se, že vládní poslanci přistoupí k obstrukci i ve středu; podobně koalice postupovala už dříve při jiných podobných návrzích opozice.
PODCAST: Hodnoty a nihilismus: Dvě strany téže mince?
Návrh na odvolání Taraby opozice zdůvodnila tím, že podle ní ministr nezvládá svou práci, přispěl k rozvratu zajištění ochrany přírody a přistoupil k personálním čistkám. Za arogantní opozice označila záměr ministerstva vybudovat novou přečerpávací vodní elektrárnu na středním Slovensku, který Taraba předem nekonzultoval s místními obyvateli a samosprávou. Ministerstvo dalo veřejnosti jen několik dnů na poslání připomínek k návrhu vyhlásit tuto investici za strategickou, což by státu zjednodušilo povolování stavby, přípravné práce a vyvlastňování pozemků.
Již třetí svůj návrh na odvolání Šimkovičové opoziční poslanci zdůvodnili mimo jiné rozhodnutími ministryně, které podle nich zhoršily situaci v kultuře. Šimkovičová už dříve čelila kritice například za odvolání ředitelů předních kulturních institucí.
Taraba i Šimkovičová na společné tiskové konferenci opoziční výtky odmítli. „Celé toto odvolávaní je fraška. Všechny důvody jsou směšné. Progresivní Slovensko je skupina aktivistů a nekompetentních lidí,“ řekl Taraba o nejsilnějším opozičním hnutí Progresivní Slovensko (PS).
NEPŘEHLÉDNĚTE: Třicátá léta se opakují v Trumpovi. Sílí nedůvěra v systém a do toho přichází agresor. Tehdy Hitler, dnes Putin
Šimkovičová zase uvedla, že její ministerstvo plní programové prohlášení vlády a všechny instituce jsou funkční. Tvrdila, že opozice je propojena s nevládními organizacemi, které v minulosti dostávaly peníze od státu.
Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico dal Hlasu-SD a SNS ultimátum do uplynulého pondělí, aby přišly s návrhy na obnovení koaliční většiny ve sněmovně. Zástupci vládních stran jednaly také v pondělí, výsledky schůzky ale neoznámili.
Hlas-SD mezitím nabídl Směru-SD jedno své křeslo ve vládě, SNS zase dala k dispozici všechny funkce. Hlas-SD a SNS se také vyslovily proti konání předčasných voleb. Jeden z rebelujících poslanců Hlasu-SD Ján Ferenčák dopoledne řekl, že míří na jednání do Bratislavy. Cílem je podle něj obnovit původní koaliční většinu s 79 hlasy ve 150členné sněmovně.
Z vyjádření dalších politiků vyplynulo, že součástí očekávané dohody o urovnání problémů ve vládní koalici budou změny ve vládě. Novým ministrem cestovního ruchu a sportu by se podle médií mohl stát nyní nezařazený poslanec Rudolf Huliak, který loni spolu s dvěma kolegy opustil poslanecký klub SNS. Huliaka předloni tehdejší slovenská prezidenta Zuzana Čapoutová odmítla jmenovat ministrem životního prostředí ve vznikající vládě nyní již čtyřnásobného premiéra Fica.
Podle šéfa PS Michala Šimečky se vládní strany zmítají v chaosu, přou o funkce, a Fico tak nesplnil slib o stabilním a klidném vládnutí. Za východisko ze současné situace Šimečka označil vypsání nových voleb.