Diplomatické pasy proti podpisu šéfa speciálních sil? Prezident se ho zastal, prý „nemá být řešen“, říká Černochová
NÁKUP DRONŮ
Všichni chceme pomáhat Ukrajině, ale nemůžeme kvůli tomu zhasnout a tvářit se, že se nic neděje. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová v souvislosti s kauzou okolo sbírky Drony Nemesis herce Ondřeje Vetchého. Vojenská policie prověřuje podezření, že se vojáci armádních speciálních sil nelegálně podíleli na dopravě dronů na Ukrajinu. Spekuluje se o tom, že tomu používali diplomatické pasy, které dostávali proti podpisu velitele speciálních sil Miroslava Hofírka. Prezident Petr Pavel se však podle Černochové Hofírka zastal, stejně tak náčelník generálního štábu Karel Řehka, který iniciativu na nákup dronů zaštiťuje. Hnutí ANO a SPD chtějí kauzu projednat ve sněmovně.
Spoluprací některých útvarů armády a spolku Skupina D, který ve sbírce na drony vybral už přes 210 milionů korun a následně rozjel i sbírku na sto tun plastické trhaviny, se Vojenská policie zabývá od prosince. Tehdy na to upozornil deník Echo24. Mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková redakci potvrdila, že okolnosti spolupráce prověřuje, ale nechtěla specifikovat, čeho přesně se podezření týká.
Server Aktuálně.cz pak tento týden přišel se zjištěním, že vyšetřovatelé prověřují „možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil“. Přečin měl spočívat v tom, že příslušníci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova podle podezření nezákonně dopravovali na Ukrajinu pro soukromou iniciativu drony na určené na pomoc Ukrajincům.
ROZHOVOR: Dovoz surovin z Ruska? Buďme otevřené mysli, říká vládní poradce Pojar
Zdroj blízký vyšetřování serveru řekl, že drony pořízené soukromou iniciativou (Vetchého a Řehkovou Skupinou D) měli provázet vojáci na „služební cestě“. Kdo vojáky speciálních sil na „misi“ vyslal, zatím není jasné. „Někdo zkrátka rozhodl, poslal vojáky s tímto materiálem a neměl pro to příslušné oprávnění, konkrétně schválení parlamentem,“ řekl redakci zdroj. Bez souhlasu obou komor parlamentu totiž nemůže být žádný český voják do zahraničí vyslán. Další zdroj serveru řekl, že mělo jít během loňského roku nejméně o jednu takovou cestu.
„Pokud se potvrdí, že vojáci AČR nezákonně bez souhlasu parlamentu pobývali na území Ukrajiny, je to selhání civilní kontroly armády a je nutné urychleně provést personální opatření,“ řekl redakci ve čtvrtek místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO). „Je smutné, že se k tomu zneužívaly diplomatické pasy za tichého souhlasu náčelníka generální štábu,“ dodal.
„V očích prezidenta dělá asi Hofírek práci dobře“
O zneužívání diplomatických pasů hovořila ministryně Černochová na konci listopadu s Deníkem N, kdy kritizovala ředitele speciálů Miroslava Hofírka, že ji obcházel a posílal vojáky s žádostmi o vydání diplomatických pasů na ministerstvo zahraničí bez jejího vědomí.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Vojáci měli nelegálně dopravovat Vetchého drony na Ukrajinu. Podezření řeší Vojenská policie
Ministryně obrany Černochová nyní ve vysílání CNN Prima News uvedla, že to nemůže být tak, že teď pomáháme Ukrajině, tak zhasneme a je bude úplně jedno, jak to budeme dělat. „Já nechci žít v anarchii, já žiju v demokracii. Chci, aby ozbrojené složky fungovaly v rámci legislativního rámce. Nemůžeme dělat, že je všechno v pořádku, když to v pořádku není. Je to strašně nefér vůči ostatním spolkům, které pomáhají Ukrajině a nemají diplomatické pasy,“ uvedla Černochová s tím, že téma ohledně generála Hofírka řešila s prezidentem Petrem Pavlem, který prý ale uvedl, že je s Hofírkem spokojen.
„Žádala jsem pana prezidenta, aby se mnou nějak tu záležitost řešil, protože se to týkalo velitele 601. skupiny pana generála Hofírka. Bohužel jsem dostala informaci, že pan Hofírek dělá asi svoji práci v očích pana prezidenta dobře a že nemá být pan Hofírek mnou řešen, což jsem chtěla udělat na základě tohoto zjištění. Není možné, aby se vydávaly diplomatické pasy na ministerstvu zahraničí proti podpisu neoprávněné osoby, pana Hofírka,“ řekla Černochová. Hofírka se v listopadu podle Černochové zastal i náčelník generálního štábu Řehka.