Euro chtějí ve Spolu lidovci i TOP 09. Velkou podporu má i u STAN, proti je ODS i ANO
PŘIJETÍ EURA
Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura. To podporují hned tři ze čtyř vládních subjektů. TOP 09 chce stanovit jasný plán přijetí eura do roku 2030, podle KDU-ČSL by bylo „zcela racionální“ euro přijmout. Podobně hovoří také hnutí STAN. Naopak nejsilnější subjekt v koalici Spolu – tedy ODS – je proti euru, stejně jako opozice.
„Přestože nepochybně jsou oblasti, ve kterých hospodářsky dlouhodobě zaostáváme a že naše reálné mzdy rostou spíše pomalu, celková ekonomická situace našeho státu není špatná. A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ řekl prezident Pavel ve svém novoročním projevu.
Místopředseda sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček naopak uvedl, že přijetí eura není cestou k větší ekonomické prosperitě. „Ukazují to zkušenosti, říká to dokonce i řada jeho zastánců. V tom se prezident republiky mýlí. K vyššímu ekonomickému růstu pomůže deregulace, debyrokratizace, přehodnocení iracionálních zelených politik a tedy i rozumnější přístup k energetice. Nikoliv to, čím platíme,“ reagoval Skopeček na Pavlova slova na síti X.
ECHO PORADA: Nad pravdami Pavla, Fialy a Babiše. Bude hůř? Bude líp? Nebo bude skibidi?
Hned dva subjekty v koalici Spolu nicméně přijetí eura podporují. „TOP 09 dlouhodobě podporuje přijetí eura, o jehož pozitivním vlivu na českou ekonomiku jsme přesvědčeni. V současném volebním období jsme museli přednostně řešit dopady krizí a obnovit plnění Maastrichtských kritérií, ale nyní je čas stanovit jasný plán – přijetí eura do roku 2030 by přineslo českým firmám významné úspory na transakčních nákladech a kurzovém zajištění, podpořilo by investice a posílilo naši pozici v EU,“ uvedla pro Echo24 šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Vysoká inflace, které jsme čelili, navíc ukázala, že koruna a s tím spojené zásahy ČNB nejsou zárukou cenové stability, což byl jeden z nejdůležitějších argumentů těch, kteří chtějí zachovat samostatnou měnu. Euro by také zjednodušilo život občanům při cestování a práci v zahraničí.“ dodala Pekarová Adamová.
Podobně hovoří také ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda. „Nemyslím si, že by existoval přímý vztah mezi růstem reálných mezd a přijetím jednotné měny euro Českou republikou. Na druhou stranu považuji za zcela racionální, a to nejen vzhledem k právnímu závazku České republiky společnou měnu euro přijmout, aby se rozeběhla jednání o podmínkách přijetí společné měny a zjistily se zcela konkrétní podmínky tohoto přijetí včetně důsledků pro české domácnosti a firmy,“ uvedl pro Echo24 Kohajda.
„S těmito informacemi by pak měla být veřejnost seznámena, aby politická reprezentace mohla učinit takovéto důležité rozhodnutí. Nemyslím si současně, že by čeští občané měli mít nějaké horší postavení než například Slováci, kteří jednotnou měnu mohli přijmout,“ dodal Kohajda.
ESEJ TEREZY MATĚJČKOVÉ: Hledání třetí ponožky. Je demence budoucnost stárnoucího světa?
Zásadní je euro také pro hnutí STAN. „Pro nás je to důležité téma. Je to už velmi letitý závazek České republiky vůči EU. Přijetí eura nás posílí politicky a přiblíží nás jádru Unie, což vnímám jako zásadní,“ řekl pro Echo24 místopředseda hnutí Jan Lacina.
„A navíc jak firmy tak jednotlivci už léta krmí směnárny a banky kvůli nutnému zajišťování směnných kurzů a neustálé výměně eura za koruny a zase zpět. Navíc euro během let prokázalo, že je robustní měnou a jen tak ho nic nezviklá, což se o české koruně úplně říci nedá. Jiným slovy: Má to politickou i praktickou rovinu a je dobře, že kromě nás to téma zvedá i pan prezident,“ tvrdí Lacina.
Naopak proti přijetí eura je současná opozice, tedy SPD a hnutí ANO. „Žádná přímá úměra mezi eurem a mzdami neexistuje, naopak by vlivem vyšší inflace mohly reálné mzdy i poklesnout. Pro reálné výdělky je určující produktivita práce, inflace, zdanění a kondice ekonomiky, nikoliv měna. I proto není pro Hnutí ANO zavedení eura téma a jsme absolutně proti němu,“ řekla pro Echo24 šéfka poslanců hnutí ANO a exministryně financí Alena Schillerová.
„Máme silnou českou korunu, která je jedna z nejstabilnějších měn v Evropě. Eurozóna je v současné době politicky řízené seskupení s vlastními vnitřními ekonomickými i zahraničně politickými problémy. Vstup by mimo jiné znamenal povinnost vložit kapitál do Evropského stabilizačního mechanismu a jeho prostřednictvím se podílet na záchraně slabších členů eurozóny, z nichž mnozí nerespektují fiskální pravidla a dalece přesahují stanovených 60 % HDP. Ve volební kampani se proto budeme primárně zaměřovat na pozitivní témata, které hnutí ANO naší zemi nabízí,“ dodala Schillerová.