Izraelský kabinet znovu řeší, jak reagovat na íránský útok. Bývalí generálové vyzývají k tvrdé odplatě
REAKCE NA ÚTOK ÍRÁNU
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal na dnešek další zasedání svého válečného kabinetu. Ten je užším vládním orgánem, jejž ostatní ministři zplnomocnili rozhodnout o případné reakci na rozsáhlý víkendový dronový a raketový útok Íránu proti Izraeli.
Členy válečného kabinetu jsou vedle Netanjahua ministr obrany Joav Galant a Benny Ganc, který byl před vypuknutím války v Pásmu Gazy jednou z hlavních tváří izraelské opozice. Jako pozorovatelé v něm pak zasedají například bývalý náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot či ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer.
Izraelský válečný kabinet naposledy jednal v neděli večer, podle izraelských i zahraničních médií tehdy o dalším postupu nerozhodl. Jeho členové se sice přiklánějí k odvetě za íránský útok, nepanuje však shoda na jejím rozsahu ani načasování, uvedla v neděli večer agentura Reuters.
Francie a Británie, které se o víkendu vojensky podílely na obraně Izraele, uznávají jeho právo na sebeobranu, židovský stát by však neměl svou reakci vůči Íránu stupňovat, aby nedošlo k dalšímu rozšíření konfliktu na Blízkém východě, uvedli nezávisle na sobě francouzský prezident Emmanuel Macron a britský ministr zahraničí David Cameron. Podobně se vyjádřil také německý kancléř Olaf Scholz, který dodal, že Izrael by měl chápat jako své vítězství úspěšnou obranu proti íránským úderům. Také Spojené státy vyzívají Tel Aviv ke zdrženlivosti. Spojené státy také uvedly, že se nebudou podílet na případné izraelské odvetě.
Naopak od řady bývalých bezpečnostních činitelů se ozývají hlasy k k tvrdé reakci. Například bývalý Národní bezpečnostní poradce vlády a brigádní generál Jacob Nagel vyzval k odvetnému útoky na továrny na drony, ale i ropná či jaderná zařízení.
Podobně reagují i jiní bývalí vysocí činitelé. "Musíme reagovat a existují dvě dobré možnosti. Buď využít včerejší útok k tomu, abychom zaútočili na Írán, nebo abychom se domluvili se Spojenými státy a vstoupili do Rafahu, zničili Hamás tam a v táborech jako je Deir el- Balah. Nyní je čas využít náš mezinárodní kredit," uvedl bývalý národní bezpečnostní poradce a ředitel technologického vývoje tajných služeb generálmajor Yaakov Amidror.
Írán v noci na neděli vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket při bezprecedentním útoku na svého dlouholetého rivala, útok označil za odplatu za vzdušný úder na íránský konzulát v Damašku ze začátku dubna. Teherán současně Izraelce varoval, aby se neuchylovali k odvetě, a pro takový případ pohrozil ještě rozsáhlejším útokem. Předem přislíbená akce Íránu v noci na neděli nezpůsobila významnější škody, výrazně však zvýšila napětí v už tak neklidném regionu. Izrael vede už přes půl roku válku v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnový teroristický útok, zatímco na své severní hranici od té doby čelí častému ostřelování ze strany libanonské ozbrojené skupiny Hizballáh, kterou podporuje rovněž Írán.