Lidé někde nechtějí pracovat, eurokomisař navrhuje řešení: Zavedeme v EU čtyřdenní pracovní týden
ČTYŘDENNÍ PRACOVNÍ TÝDEN
Evropská unie by měla podporovat zavedení čtyřdenního pracovního týdne, zejména v odvětvích, která trpí nedostatkem pracovních sil. Řekl to evropský komisař pro zaměstnanost a sociální práva Lucemburčan Nicolas Schmit v rozhovoru s portugalskou tiskovou agenturou Lusa.
"Myslím, že je to něco, co přichází postupně..., protože nové generace mají určitý pohled na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem," řekl Schmit, kterého cituje server Euroactiv.fr. Komisař dodal, že je tomuto přístupu "otevřený".
V době, kdy Portugalsko zahajuje pilotní projekt této myšlenky, komisař zdůraznil, že v rámci EU "neexistuje žádný společný postoj" ke zkrácenému pracovnímu týdnu. "Myslím, že to bude něco, co se bude zavádět na základě dohod mezi sociálními partnery," dodal.
Na příkladu Německa, kde největší odborový svaz požaduje pokrok v zavádění čtyřdenního pracovního týdne a kde některé společnosti již toto řešení prezentují v rámci náboru pracovníků, zejména v odvětví dopravy, Schmit doplnil, že "problém zkrácení pracovní doby může být prostředkem k přilákání zaměstnanců... Protože některá odvětví mají potíže přilákat (zaměstnance), možná se také potřebují stát atraktivnějšími.“ Podle něj je opatření předmětem jednání mezi sociálními partnery.
Pro EU "není největším problémem ani tak velká nezaměstnanost," jako spíše nedostatek pracovních sil. Ve skutečnosti "mnoho průmyslových odvětví zoufale hledá zaměstnance a nemůže je najít, protože tam lidé nechtějí pracovat nebo nemají správné dovednosti," tvrdí Schmit. "Na trhu práce stále vidíme velký nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po dovednostech," a na tuto situaci musí EU reagovat, dodal komisař.
V Portugalsku byl nedávno zahájen pilotní projekt, který má otestovat čtyřdenní pracovní týden na dobrovolném základě a bez ztráty příjmu pro zaměstnance. Z původních 99 firem se projektu dále účastní jen polovina. Mezi hlavní důvody, proč společnosti odmítají se dále projektu účastnit, uvádějí globální ekonomický výhled, potřebu finančních investic a složitost implementace. Jiné firmy sdělily, že "to není nejlepší řešení problémů" a že přínosy opatření "nebudou významné" v kontextu podnikání.
Většina ze 46 společností, které se nadále účastní portugalskou vládou podporovaného projektu, má do 10 zaměstnanců. Pět firem zaměstnává více než 1000 lidí.