Státní zástupce umlčel Černochovou. Fiala chce aféru kolem Řehky a dronů řešit soukromě
INICIATIVA DRONY NEMESIS
Kdo poslal vojáky speciálních sil s drony ze soukromé sbírky na Ukrajinu a proč o tom nebyl informován parlament? Byl do rozdávání diplomatických pasů zapojen i sám náčelník generálního štábu Karel Řehka? Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) měla přinést odpovědi poslancům. Státní zástupce, který vyšetřování Vojenské policie dozoruje, to však zarazil.
Sněmovní výbor pro obranu měl řešit kauzu údajného „pašování“ dronů na Ukrajinu a „zneužívaní“ diplomatických pasů, jak se vyjádřila i ministryně obrany Jana Černochová. Ta měla poslancům v úterý přednést výsledky šetření inspekce ministerstva obrany, která se od loňského léta zabývala činností Skupiny D, která organizuje sbírku na drony a plastickou trhavinu pro ukrajinskou armádu a rozvědku. Jak zjistil deník Echo24, šetření inspekce následně převzala Vojenská policie.
Členy neziskového spolku Skupina D jsou mimo jiné náčelník generálního štábu Karel Řehka (čestný předseda), vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn, herec Ondřej Vetchý (zakladatel a předseda) nebo investor Jan Veverka (zakladatel a tajemník). Záštitu nad aktivitami spolku převzal spolu s Řehkou šéf vojenské kanceláře prezidenta Radek Hasala.
Poslanci chtěli od ministerstva vysvětlit, jak se do akcí soukromé iniciativy zapojila armáda a na čí rozkaz odcestovali vojáci pod diplomatickým krytím na Ukrajinu. Ministryně Černochová ale v úterý na výbor nakonec vůbec nedorazila. Kromě toho, že je na zahraniční cestě, ministerstvo v odpovědi poslancům uvedlo, že požadované informace nemůže poskytnout, protože si to nepřeje státní zástupce, který vyšetřování vojáků dozoruje. Poslanci tak nakonec museli plánovaný bod z programu schůze vyřadit.
„Neprojednali jsme to, protože nám ministerstvo poslalo vyjádření, že na základě stanoviska státního zástupce se k té věci může vyjadřovat pouze on, nikoli ministryně nebo vojáci. Protože bychom se nic nedozvěděli, bod jsme stáhli,“ řekl deníku Echo24 místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO).
Fiala chce mluvit s aktéry
Ve stejnou dobu vyšlo najevo, že premiér Petr Fiala (ODS) svolal za týden schůzku ministerstva obrany se zástupci Skupiny D. Je to vůbec poprvé, co premiér do otevřeného sporu, který kalí vztahy mezi Černochovou a šéfem armády Řehkou, veřejně vstoupil. Přetrvávající pochybnosti o legálnosti sbírky totiž mohou znevěrohodnit i další iniciativy.
„V posledních týdnech se v médiích objevily nejrůznější spekulace týkající se sbírky na drony Nemesis. Protože iniciativy na podporu Ukrajiny považuji za důležité, rozhodl jsem se na příští úterý svolat jednání ministerstva obrany se zástupci Skupiny D, aby se věci, které se objevují v médiích, vyjasnily,“ uvedl Fiala.
Ministerstvo schůzku nechce komentovat
Není jasné, co přesně chce Fiala s ministryní a hlavně aktéry kauzy řešit. Zvlášť když státní zástupce zamezil tomu, aby se věc projednala za zavřenými dveřmi sněmovního výboru pro obranu. Ministerstvo obrany to komentovat nechtělo. „Vzhledem k tomu, že nejsme iniciátorem daného jednání, obsah, účastníky, ani případný výstup nebudeme komentovat,“ odpověděl na dotaz deníku Echo24 mluvčí ministerstva obrany David Šíma.
„Já to nechápu. Neumím si představit, o čem se na té schůzce budou bavit,“ reagoval opoziční poslanec Růžička. Právě po jeho dotazech ohledně spolupráce Skupiny D a armády spustila ministryně loni v létě inspekci, která vyústila až ve vyšetřování Vojenské policie.
„Z šetření Vojenské policie nemůže mít premiér žádné závěry. My jsme ty informace chtěli také. Může tam být nějaký průšvih. Kdyby to bylo tak, jak říkal generál Řehka, že si není vědom žádného pochybní, tak se k tomu přece nemusí scházet,“ dodává poslanec.
Tajná mise na Ukrajinu
Server Aktuálně.cz před pár dny přišel s informací, že vyšetřovatelé prověřují konkrétně „možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil“. Přečin měl spočívat v tom, že příslušníci elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova podle podezření nezákonně dopravovali pro soukromou iniciativu drony určené na pomoc Ukrajině.
Kdo vojáky speciálních sil na „služební cestu“ či do „zahraniční mise“ vyslal, zatím není jasné. Stejně jako to, jak dlouho se na Ukrajině zdrželi. „Někdo zkrátka rozhodl, poslal vojáky s tímto materiálem a neměl pro to příslušné oprávnění, konkrétně schválení parlamentem,“ řekl redakci zdroj. Bez vědomí obou komor parlamentu totiž nemohou být vojáci na zahraniční misi vysláni, natož aby o tom neměla tušení ani sama ministryně obrany, které pak bývá vyčítáno, že nad vojáky ztratila kontrolu.
KOMENTÁŘ: Válka o českou armádu