Pavel vyznamenal šéfa NATO Stoltenberga řádem TGM. Fiala ho ujistil, že Česko plní závazky
SUMMIT V PRAZE
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Stoltenberg se se zásadním způsobem zasloužil o upevňování demokracie a stability ve střední a východní Evropě, řekl v prohlášení na úvod ceremoniálu vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina. Před tím se Stoltenberg setkal ve Strakově akademii s premiérem Petrem Fialou.
Premiér Fiala před generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem zopakoval, že Česko plní od letošního roku závazek dvou procent výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu a bude ho naplňovat i v dalších letech. ČR si je vědoma závazků ke kolektivní obraně, nebudeme to jen deklarovat, ale dělat konkrétní kroky, uvedl. Stoltenberga při jeho návštěvě ve Strakově akademii informoval o české muniční iniciativě. Od června budou každý měsíc na Ukrajinu proudit desetitisíce kusů dělostřelecké munice, uvedl. První dodávky slíbil v příštích dnech.
Stoltenberg se v Praze účastní neformálního summitu zemí Severoatlantické aliance. Pořadatelství akce podle Fialy vyjadřuje podíl, který Česká republika v současnosti má na rozvoji NATO. Za hlavní téma označil hledání cest, jak pomoct Ukrajině napadené Ruskem v těžké chvíli. Platí podle něj stále, že pomocí napadené zemi přispívají její spojenci Evropě.
Stoltenberg označil Česko za spolehlivého a ceněného partnera v NATO. Připomněl, že plní závazek dávat dvě procenta HDP na obranu, ale i činnost českých vojáků v zahraničí a českou podporu Ukrajině. "Českou muniční iniciativu vnímám jako velmi významnou. Je dobrá zpráva, že první dodávky přijdou velmi brzy a poté budou dodávky kontinuální," řekl. Fialovi poděkoval za iniciativu i důležitou práci, kterou kvůli ní odvedl.
Generálního tajemníka Fiala dnes informoval o úterním jednání, na které do Prahy pozval pětici evropských státníků aktivních v pomoci Ukrajině a ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala. Vedle české muniční iniciativy probírali pomoc v protivzdušné obraně země a spolupráci na rozvoji obranného průmyslu.