Dospělý muž jako batole. Statistiky obětí Hamásu jsou manipulativní, tvrdí britská studie
VÁLKA V GAZE
Podle nové studie britského think thanku Henry Jackson Society je počet civilních obětí v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem záměrně nadhodnocován a zkreslován tak, aby Izrael vypadal jako země cíleně útočící na nevinné civilisty. Mediální agentury i řada médií podle této zprávy při referování nepřesně rozlišovaly mezi civilními oběťmi a bojovníky a často se opíraly o zmanipulované statistiky z gazanského ministerstva zdravotnictví, které je pod správou teroristické organizace Hamás. O studii informuje řada izraelských médií či americký deník New York Post.
Podle studie Hamás záměrně nadhodnocuje údaje o počtu obětí, včetně zahrnutí přirozených úmrtí a manipulativního uvádění počtu žen a dětí mezi oběťmi. Autoři například uvádí, že mezi „ženami“ byli na seznamech obětí zahrnuti i muži, zatímco mezi „dětmi“ byli evidováni dospělí lidé.
Podle studie pak bylo kupříkladu k počtu obětí připočítáno přibližně 5 000 přirozených úmrtí, včetně pacientů s rakovinou, kteří byli následně uvedeni na seznamech osob stále podstupujících léčbu. Zpráva upozorňuje, že tyto údaje vedou k interpretaci, že izraelská armáda neúměrně útočí na civilisty.
Analýza se zaměřila také na články s údaji o obětech z Gazy publikované mezi únorem a květnem 2024 v osmi významných médiích, včetně CNN, BBC News, The New York Times, The Washington Post, The Guardian, Associated Press, Reuters a australské ABC. Zkoumaná média podle studie opomíjejí například zmiňovat to, že je v součtu obětí uváděných úřady Hamásu podle izraleských a amerických zpravodajských služeb nejméně 17 tisíc příslušníků teroristické organizace.
Pouze 5 % z analyzovaných mediálních organizací pak podle studie citovalo údaje poskytnuté izraelskými úřady, zatímco 98 % se spoléhalo na čísla zveřejněná ministerstvem zdravotnictví v Gaze, které je pod kontrolou Hamásu. V 19 % zkoumaných zpráv byly údaje z institucí řízených Hamásem použity bez uvedení zdroje. Pouze jedna z 50 analyzovaných zpráv zmínila, že údaje ministerstva zdravotnictví v Gaze nelze ověřit či jsou sporné. Naproti tomu údaje poskytnuté izraelskými úřady byly zpochybněny v polovině článků, které je zahrnovaly.
„Tato chybná klasifikace přispívá k narativu, že největší břemeno konfliktu nesou civilisté, zejména ženy a děti. To má potenciální vliv na veřejné mínění a mediální pokrytí konfliktu,“ uvedl podle New York Post autor studie Andrew Fox. Studie vyzývá k větší opatrnosti při používání údajů z Hamásem kontrolovaných zdrojů a zdůrazňuje nutnost přesného rozlišování mezi bojovníky a civilními oběťmi v mediálním zpravodajství.
Izrael vede v Pásmu Gazy válku proti Hamásu v odvetě za jeho útok z loňského 7. října, kdy ozbrojenci hnutí a jeho spojenců v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 odvlekli jako rukojmí. Ministerstvo zdravotnictví ovládané teroristickou organizací Hamás tvrdí, že od té doby zemřelo nejméně 44976 Palestinců, většinou civilistů, a dalších 106 759 bylo zraněno.