Státu budeme odevzdávat ještě víc. Na co se připravit v příštím roce
JAK MÍT BLBOU NÁLADU
Chýlí se ke konci další nepříliš šťastný a lehký rok, což platí jak o dění ve světě, tak u nás doma. Po éře covidových uzavírek, nesmyslných zákazů a rozlišování na očkované a neočkované nastala léta dřív nepředstavitelné vysoké inflace způsobené nalitím peněz do ekonomiky právě kvůli pandemickému ochromení hospodářství, propadání životní úrovně, drahých energií i základních potravin. To lidi přirozeně vyčerpalo a mnozí z nich přišli o motivaci, že se zase budou mít lépe. Do toho přichází premiér Petr Fiala, který jim vzkáže, že jde pouze o „blbou náladu, naštvanost a skepsi“, kterým nesmějí podléhat. „Jejím zdrojem je pesimismus a nedůvěra. Blbá nálada je nakažlivá a otravuje svět kolem nás,“ vysvětlil občanům.
Pokud takto mluví předseda vlády, je to spíš důvod k ještě větším obavám, protože Fialova slova působí v současné situaci trochu jako výsměch. Za připomenutí stojí, že reálné mzdy nám klesají už po dva roky. Chudneme, i když nominálně mzdy rostou. Kupní síla nás vrátila zpátky do roku 2017, ačkoli zboží a služby vlivem inflace někdy i několikanásobně zdražily. Platí, že jsme chudli nejprudším tempem mezi vyspělými zeměmi OECD.
Lidé na propad životní úrovně zareagovali výrazným omezením spotřeby, odkládali větší výdaje a úspory v bankách zas o něco narostly. Jsme ve špatné situaci, kdy naše ekonomika nejenže neroste, ale dokonce se propadá, celoroční pokles HDP se odhaduje na 0,5 procenta. Teď tedy závisí na tom, jestli budou mít domácnosti opět větší chuť utrácet, to znamená, jestli budou mít menší obavy z následujících měsíců přicházejícího roku. Reálné mzdy teď konečně zas pomalu růst začnou, protože inflace klesá. Stále je ale vysoká, v listopadu její hodnota dosahovala 7,3 procenta a očekává se, že i po celý příští rok ještě k dvouprocentnímu cíli neklesne. Centrální banka zatím úrokovou sazbu stále drží na sedmi procentech. Ve chvíli, kdy se toto číslo Týdeníku Echo dostane ke čtenářům, už budeme vědět, zda ji bankovní rada snížila, nebo počká až na únorové zasedání.
Dražší hospody, kadeřníci, kina a divadla
Vláda k rozčarování voličů podstatně přispěla, když v květnu po mnoha měsících konečně představila tzv. konsolidační balíček, kterým se snaží zlepšit stav státního rozpočtu. Fialův kabinet přicházel k moci s tím, že nezvýší daně, nebude zatěžovat podnikání dalšími regulacemi a celkově nechá víc peněz v kapsách občanů. Z balíčku však nakonec vyplynulo, že od roku 2024 budeme všichni státu odevzdávat ještě víc.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.