Echo vydalo už patnáct knih. Jaké? Podívejte se
S nápadem založit knižní edici Týdeníku Echo přišel v roce 2018 šéfredaktor Dalibor Balšínek. A protože nemá rád mudrování o vzdálených cílech, vyšly první tři svazky hned téhož roku. Jsou svým obsahem pro celou edici charakteristické: první svazek přináší texty, které „prověrkou“ na stránkách časopisu neprošly, další dva jsou souhrnem publicistiky, s níž se čtenáři v Echu už potkali.
První knížku pro nás připravil zkušený diplomat a novinář Tomáš Smetánka. Jmenuje se Podívám se na to ráno. Co se skrývá pod tímto titulem, objasňuje podtitul: Pražské jaro 1968 v tajných dokumentech ministerstva zahraničí USA. Po šedesáti letech jsme se konečně dověděli, jak na naše tehdy probíhající vnitropolitické změny reagovali američtí činitelé.
Druhý svazek se zabývá českou historií. Pod názvem Velcí Češi první republiky shrnul erudovaný publicista Josef Landergott portréty známých a pozapomenutých osobností, prokreslené často do překvapivých detailů. Potkáme se tu se jmény notoricky známými (T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Karel Kramář...) i s těmi již pozapomenutými (Jan Klecanda, Bedřich Machulka, Přemysl Šámal...). Poutavé čtení pro každého zájemce o naše moderní dějiny.
Autorem třetího svazku je Ondřej Štindl, redaktor Echa. Také jeho soubor přináší portréty, tentokrát figur skutečných i smyšlených (Jurij Gagarin, Filip Topol, Philip Marlowe...) a název naznačuje, čím si vysloužily autorovu pozornost: 50 podivuhodných postav. Pisatel tu projevuje svůj široký záběr, literární kvality i smysl pro humor.
V roce následujícím (2019) vyšel první svazek cestopisných causerií redaktora Echa Jiřího Peňáse Výpravy pro starší a pokročilé. Poutavé literárně-historické zápisky nás zavádějí nejen na různá místa domácí, ale i do Belgie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, na Sicílii. Na čtenářsky velmi úspěšný titul navázal autor svazky Výpravy pro blízké i vzdálenější (2020), Výpravy pro den i noc (2021) a Výpravy pro čtvero ročních období (2022).
Pátým svazkem knižnice se stal v roce 2020 soubor aktuální publicistiky Petra Holuba, soubor článků a rozhovorů s odborníky Koronavirus / Falešný poplach. I dnes je užitečné ohlédnout se za dobou, která přinesla víc otázek než odpovědí a víc chaosu než rozvahy.
V následujícím roce (2021) se mezi autory edice objevil exprezident Václav Klaus. Knihou nazvanou Podtrženo / Výpisky z četby 1970–2020 pootevřel dveře do svého soukromí. Následující citát poměrně výstižně charakterizuje tón celých těchto svým způsobem memoárů: „George Stigler vtipně řekl, že většina ekonomů ,nestojí na straně nabídky nových myšlenek, ale na straně poptávky po nových myšlenkách‘. Jen pár výjimečných stojí na nabídkové straně. (O sobě zdůrazňuji opakovaně, že jsem jen na straně poptávkové.)“
Roky 2021 a 2022 přinesly čtenářsky velmi žádanou bilanci, dosud nejrozsáhlejší svazky ze všech, které edice nabídla: soubory rozhovorů celkem se sto osobnostmi, s nimiž se čtenáři potkávali na stránkách Echa od jeho počátků: Proměny světa (589 str.) a Proměny života (613 str.). Jsou tady jména velmi významná, veličiny ve svých oborech, a myšlenky, k nimž stojí za to se vracet: Pascal Bruckner, Alain Finkielkraut, Francis Fukuyama, Mark Galeotti, Douglas Murray, Nouriel Roubini, Roger Scruton, Manfred Spitzer a dlouhá řada dalších, z českých jmen aspoň pět: Petr Čornej, Pavel Kolář, Marta Kubišová, Robert Kvaček, František Skála.
V roce 2023 jsme vydali tři knihy. Nejprve memoáry spisovatelky Jindry Tiché Praha v mé krvi (svazek č. 12). Autorka se v nich vrací ke svým rodovým kořenům, sugestivně líčí československou realitu padesátých a šedesátých let, cestu do britského exilu na počátku husákovské normalizace a následující plavbu k protinožcům a úspěšnou univerzitní kariéru, kterou si vybudovala v novozélandském Dunedinu.
Knihu svých filozofických esejů, kritik a rozhovorů připravila redaktora Echa Tereza Matějčková. Svazek č. 13, nazvaný provokativně Bůh je mrtev. Nic není dovoleno, ji představuje jako originální myslitelku a suverénní stylistku.
Prvním překladovým titulem v naší ediční řadě je „kniha o transgenderu, která rozbouřila Ameriku“, nazvaná Když se z Harryho stala Sally (svazek č. 14). Práci Ryana T. Andersona When Harry Became Sally přeložila Eliška Adlerová.
A nejnovějším titulem (svazek č. 15) jsou už páté Výpravy Jiřího Peňáse, tentokrát monografické: Výpravy s knížetem po schwarzenberských místech. Jde o zápisky z cest, které autor podnikl buď ještě s Karlem Schwarzenbergem, nebo sám, vedený jeho zkušenostmi a radami.
Tento text vychází ve speciálu 10 let Echa. Celá příloha o 64 stránkách bude zdarma součástí nového vydání Týdeníku Echo, které bude na stáncích ve čtvrtek 21. března (od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu). Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.