U výzvy ke genocidě záleží na kontextu, uvedla rektorka. Po vlně kritiky rezignovala
ANTISEMITISMUS V USA
Šéfka prestižní Pensylvánské univerzity Liz Magillová v sobotu rezignovala na svou funkci. V posledních dnech čelila sílícímu tlaku kvůli svým slovům při úterním slyšení v Kongresu, kde se podle kritiků zcela nedostatečně postavila k otázce protižidovských výroků pronášených na školní půdě. Navzdory opakovaným dotazům nebyla schopná jasně říci, zda výzvy ke genocidě Židů porušují pravidla univerzity, připomíná agentura AP.
Magillové a dvou dalších rektorek prestižních amerických univerzit se na slyšení dotazovala republikánská kongresmanka Elise Stefaniková. Všech se zeptala, jestli jsou výzvy ke genocidě Židů v rozporu s etickými kodexy univerzity a nařízeními proti obtěžování.
Sedmapadesátiletá Magillová na to odpověděla mimo jiné slovy o tom, že záleží na kontextu. Stefaniková reagovala otázkou, jestli to je skutečně její výpověď, že výzva ke genocidě Židů záleží na kontextu. „Pokud se ze slov stanou činy, může jít o obtěžování, ano,“ poznamenala pak Magillová. „Činy myslíte spáchání genocidy?“ ptala se nevěřícně Stefaniková.
Slovní výměna obou žen se stala velmi sledovanou na sociálních sítích a na univerzitě i mimo ni začaly rychle přibývat výzvy k rezignaci Magillové. Jeden z velkých dárců dokonce pohrozil, že stáhne dar ve výši 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč), pokud nebude šéfka univerzity nahrazena.
O rezignaci nakonec škola informovala v sobotu vpodvečer. Magillová na Pensylvánské univerzitě bude nadále učit, její nástupce se ještě bude vybírat.
“I write to share that President Liz Magill has voluntarily tendered her resignation as President of the University of Pennsylvania,” Board of Trustees Chair Scott Bok said in an email. https://t.co/M2hnOlCyJX pic.twitter.com/GGIjsflKMa
— The Hill (@thehill) December 10, 2023
Kritice, včetně té z Bílého domu, po svém vystoupení před Kongresem čelily i šéfky Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu (MIT). Ani ony totiž jednoznačně neřekly, jestli by výzva ke genocidě Židů byla porušením pravidel jejich institucí.
Jak podotýká AP, situace se vyhrotila v době války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, kdy panují obavy, zda americké univerzity dostatečně reagují na projevy antisemitismu.