Kancléřský kandidát a šéf CDU Merz se spolupráci se Zelenými nebrání
VLÁDA V NĚMECKU
Možný budoucí německý kancléř Friedrich Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU), se v posledních dnech stále více otevírá možnosti povolební spolupráci se stranou Zelených. Například v zahraniční politice podle něj jeho konzervativci se zelenými sdílejí více názorů než se sociálními demokraty (SPD) současného kancléře Olafa Scholze. V CDU a její sesterské bavorské straně CSU je ovšem silné křídlo, které vládní spolupráci s ekologickou stranou ostře odmítá.
"V zahraniční a bezpečnostní politice máme zajisté více společného se zelenými než s SPD," řekl Merz v rozhovoru s deníkem Bild. CDU/CSU a zelení se shodují mimo jiné v jasné podpoře Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. Obě politické formace by chtěly Kyjevu dodat střely s plochou dráhou letu Taurus, což nyní blokuje kancléř Scholz. Merz ovšem zároveň zdůraznil, že se stranou, kterou povede do voleb současný ministr hospodářství Robert Habeck, se rozchází v hospodářské politice.
Ve středečním rozhovoru odvysílaném veřejnoprávní stanicí ARD pak Merz zopakoval, že nevylučuje reformu takzvané dluhové brzdy, ústavního opatření, které má bránit přílišnému zadlužování země, i když současné problémy se podle něj dají vyřešit i bez tohoto kroku. Právě spor o dluhovou brzdu vedl bezprostředně k listopadovému krachu tříčlenné vládní koalice SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP). Kvůli tomu se budou pravděpodobně 23. února konat předčasné parlamentní volby.
Podle současných průzkumů by únorové hlasování vyhrála CDU/CSU s 30 až 33 procenty, druhá by byla Alternativa pro Německo (AfD) označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou s 17 až 19 procenty a až třetí SPD současného kancléře Scholze s 15 až 18 procenty. Zelení by získali zhruba 13 procent a FDP by mohla skončit pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Spolkového sněmu.
Scénářů povolebního vývoje je několik. Německá média nejčastěji zmiňují možnost, že se po třech letech vrátí k moci velká koalice, tedy vláda CDU/CSU a SPD. Merz nejčastěji říká, že by chtěl vládnout s FDP, která má podobné názory v hospodářské a finanční politice. Tuto možnost ovšem komplikuje fakt, že liberálové se nemusejí vůbec dostat do Spolkového sněmu. Spolupráci s AfD a levicově populistickým Spojenectvím Sahry Wagenknechtové (BSW) předseda CDU vylučuje.
PODCAST: Řehka jako válečný štváč? Je to přesně naopak, říká Mikulecký v novém Men’s Factoru
Jak si všímají německá média, přestal Merz v posledních dnech kategoricky vylučovat spolupráci se zelenými a z některých jeho výroků lze vyčíst pokusy o sblížení. Také nejostřejší kritik zelených, bavorský premiér a předseda CSU Markus Söder, začal svou dosud velmi ostrou kritiku zjemňovat. Jeho strana však nadále tvrdí, že názory CSU a zelených jsou - především v migrační, hospodářské či dopravní politice - tak rozdílné, že je vládní spolupráce jen těžko představitelná.
Sám Merz na dotaz k povolebním koalicím odpověděl, že hodlá vést předvolební kampaň za CDU/CSU, a ne za nějakou koalici. "Budeme bojovat o každý hlas. A po spolkových volbách budeme s demokratickými stranami politického středu hovořit o tom, jak nastolit změnu kurzu," řekl.