Fialova pětka. Přijde pád, nebo to současný šéf ODS znovu nějak poskládá?
VLÁDNÍ STRANY
Vstup Petra Fialy na sociální síť TikTok a jeho vize o dostihnutí Německa v průměrných platech nikdo nečekal. Na první pohled se český premiér snaží vzbudit rozruch, přitáhnout pozornost a zachránit se u moci. Část politiků vládních stran mu to nevěří a zatím jen v zákulisí se proti tomu vymezuje. Jsme svědky budoucí vzpoury? Zatím jen hledání nového modelu utváření politiky na vládní úrovni.
Fialův kabát pětikoaliční stability začal být řadě stran těsný už před jarními volbami do Evropského parlamentu. Předseda vládních Starostů a nezávislých Vít Rakušan se rozjel po republice s programem Bez cenzury, kde se jemně distancoval od loajality k systému „pětky“. Příznačně působí věta z videa prezentující jeho vystoupení: „A řekl jsi mu to? Řeknu!“ Už tehdy to znělo, jako kdyby sliboval, že se nepostaví Fialovi, ale někomu, kdo nechápe, co se děje ve společnosti.
Mezitím se odchodem Pirátů z vlády Fialova vládní „pětka“ rozpadla. Dosavadní mušketýrský princip Jeden za všechny a všichni za jednoho se deset měsíců před sněmovními volbami přeměnil do sloganu Jeden za všechny a všichni za sebe.
Po nezdaru v krajských volbách a dramatickém poklesu vládní popularity pocítil Petr Fiala přímé ohrožení své funkce. Najednou působí dojmem člověka, který spadne do vody a bojuje o holý život. Současně vzal na milost sociální sítě, kde marketingově rozehrává osobní příběhy. Nechybí mu přitom odvaha, ale spíš uvěřitelnost. Dvanáct let v politice se stylizoval do role profesora s dýmkou a nejasným rodinným zázemím. To se nyní snaží přepsat vzpomínkami na pět vstřelených gólů v jednom fotbalovém zápase.
Hodně připomíná Mirka Topolánka před sněmovními volbami 2009.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.