Prouza: Češi jsou levná a povolná pracovní síla. Už i Ukrajinci od nás chodí pracovat do Německa
ECHO PAVLA ŠTRUNCE
„Máme problém, ujíždí nám ekonomický vlak, ujíždí nám vlak ve výzkumu, vývoji a vidíme, že přestáváme mít peníze na zdravotnictví a sociální systémy. Pokud bych se na to díval jako politik, tak řeknu, že to ještě jedno volební období počká. Lidi si řekli, že nemusí přinášet žádnou oběť,“ říká Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který byl hostem podcastu Echo Pavla Štrunce.
„Základní problém Evropy spočívá v tom, že stále řeší drobné změny namísto zásadních reforem. To neudrží dlouhodobou ekonomickou stabilitu a konkurenceschopnost,“ dodává Prouza a na příkladu Velké Británie dokazuje, jak dopadne nereformovaný systém.
Zkrácenou verzi podcastu najdete ZDE.
A mluvilo se i o českém zdravotnictví. Prouza zdůraznil, že systém může dlouhodobě udržet kvalitu jen pokud budou občané ochotni na lepší služby oficiálně přispívat. „Víc lidí by rádo přispělo na lepší péči, kdyby měli možnost to udělat legálně a transparentně. To ale vyžaduje odvahu na straně politiků, kteří musí stanovit jasná pravidla.“
Prouza kritizoval krátkozrakost českých politiků, kdy svou práci neberou jako řemeslo a neřeší dlouhodobé projekty směrem k EU. „Všechny sliby o zásadních změnách často končí jen drobnými korekcemi parametrů. Chybí politická odvaha, a především ochota přemýšlet v dlouhodobějším horizontu,“ dodal Prouza.
„Česko vždycky stálo na kvalifikované, levné a poslušné pracovní síle a že se tady nestávkuje. To byl obrovský benefit pro zahraniční investory,“ říká, ale dodává, že takový přístup není udržitelný. „Už dnes i spousta Ukrajinců, kteří žili dlouhé roky tady, odchází do Německa, protože je německé firmy začaly přeplácet. Ti, na které jsme vždycky spoléhali, se začínají posouvat dál na západ.“ Česko tak ztrácí pracovní sílu, na kterou se dříve mohlo spolehnout.
Kompletní audio a videoverzi podcastu najdete ZDE.
A proč Češi berou málo? Tomáš Prouza tvrdí, že hlavním důvodem nízkých mezd je ekonomika založená na subdodavatelském modelu s nízkou přidanou hodnotou. Podle něj firmy s nízkými maržemi nemají prostor zvyšovat mzdy, protože jejich zahraniční odběratelé, jako například automobilka Škoda, mohou snadno přejít k levnějším dodavatelům ze zahraničí.
Pokud by Češi chtěli vyšší mzdy, musela by ekonomika přejít na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. „V subdodavatelské ekonomice s nízkou přidanou hodnotou není moc kam růst. Fajn, můžete si vystávkovat vyšší platy ve Škodovce, ale u jejich subdodavatelů na to zapomeňte.“