Meta chce propojit pět kontinentů podvodním kabelem. Má mít délku 50 tisíc kilometrů
PROJEKT WATERWORTH
Společnost Meta - vlastník společností Facebook, Instagram a WhatsApp - přivádí do Indie, jednoho ze svých největších trhů, nejdelší podmořský kabelový systém na světě o délce 50 tisíc km. Projekt Waterworth má být uveden do provozu do konce desetiletí, přičemž propojí pět kontinentů a svou délkou překoná obvod Země, píše server Republic.
Podmořská kabelová síť má zásadní význam pro internetové připojení, propojuje země a umožňuje místním telekomunikačním operátorům obsluhovat zákazníky. Tato investice přichází v době, kdy telekomunikační operátoři tlačí na velké technologické firmy, jako je Meta, aby pomohly rozšířit síťovou infrastrukturu a zmírnit přetížení datového provozu.
Projekt Waterworth společnosti Meta bude využívat pokročilé metody trasování a inovativní techniky zakopávání kabelů, aby byl chráněn před poškozením v rizikových oblastech, jako jsou mělké pobřežní vody. Kabel bude sahat až do hloubky 7 tisíc metrů v hlubokých vodách.
Bílý dům ve čtvrtek zveřejnil společné prohlášení amerického prezidenta Trumpa a indického premiéra Módího, ve kterém jsou nastíněny oblasti spolupráce. Mezi podrobnostmi byl závazek společně vyvíjet podmořské technologie v rámci obranného partnerství, spolu se zmínkou o projektu Meta Waterworth o délce 50 tisíc kilometrů a zapojení Indie do jeho financování. „Tato investice, která je hnána rostoucí poptávkou Indie po digitálních službách, potvrzuje závazek společnosti Meta k hospodářskému růstu, odolné infrastruktuře a digitálnímu začlenění,“ uvedl mluvčí společnosti Meta. „Indie má v úmyslu investovat do údržby, oprav a financování podmořských kabelů v Indickém oceánu s využitím důvěryhodných dodavatelů,“ dodal.
Síť propojí pět kontinentů, s přistávacími body ve Spojených státech, Brazílii, Indii, Jihoafrické republice a dalších důležitých regionech. Jako hlavní důvody pro vybudování infrastruktury společnost Meta zdůrazňuje příležitosti v Indii a roli, kterou bude síť hrát při rozšiřování jejích služeb v oblasti umělé inteligence po celém světě.
Společnost Meta plánuje prorazit s architekturou sítě, která využívá 24 párů optických kabelů a inovativní techniky směrování. Projekt bude maximalizovat nasazení kabelů v hlubokých vodách, které dosáhnou hloubky až 7 tisíc metrů, a využije nové metody zakopávání, aby se minimalizovaly poruchy v rizikových oblastech, ať už kvůli geografickým problémům nebo politickým faktorům.